• آبله میمون چیست؟ monkeypox یک زئونوز ویروسی (ویروسی است که از حیوانات به انسان منتقل می شود) با علائمی بسیار شبیه به علائمی که در گذشته در بیماران آبله دیده می شد، اگرچه از نظر بالینی شدت آن کمتر است. آبله میمون به عنوان مهم ترین ویروس ارتوپاکس برای سلامت عمومی مطرح شد. آبله میمون عمدتاً در مرکز و غرب آفریقا، اغلب در مجاورت جنگل های بارانی استوایی رخ می دهد و به طور فزاینده ای در مناطق شهری ظاهر می شود. میزبان این ویروس حیوانات شامل طیفی از جوندگان و نخستی‌های غیر انسانی است.

   تعریف آبله میمون توسط سازمان بهداشت جهانی (who)

  • این بیماری توسط ویروس monkeypox، عضوی از جنس Orthopoxvirus در خانواده Poxviridae ایجاد می شود.
  • آبله میمون یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که عمدتاً در مناطق جنگل های بارانی استوایی آفریقای مرکزی و غربی رخ می دهد و گهگاه به مناطق دیگر سرایت می کند.
  • ویروس از نظر بالینی با تب، بثورات و غدد لنفاوی متورم تظاهر می‌کند و ممکن است منجر به طیف وسیعی از عوارض پزشکی شود.
  • آبله میمون معمولاً یک بیماری خود محدود شونده است که علائم آن بین ۲ تا ۴ هفته طول می کشد. نسبت مرگ و میر برای این بیماری در حدود ۳-۶٪ بوده است.
  • این بیماری از طریق تماس نزدیک با شخص یا حیوان آلوده یا مواد آلوده به ویروس به انسان منتقل می شود.
  • ویروس آبله میمون از طریق تماس نزدیک با ضایعات، مایعات بدن، قطرات تنفسی و مواد آلوده مانند بستر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.
  • تظاهرات بالینی آبله میمون شبیه آبله است، یک عفونت ارتوپوکس ویروس مرتبط که در سال ۱۹۸۰ در سراسر جهان ریشه کن شده است. آبله میمون کمتر از آبله مسری است و باعث بیماری کمتری می شود.
   آبله میمون

  آبله میمون

  علائم آبله میمون

  علائم آبله میمون شامل تب، سردرد، دردهای عضلانی و بثورات پوستی است که می تواند خفیف یا شدید باشد. ضایعات پوستی می توانند بسیار خارش دار یا دردناک باشند. این بیماری اغلب معمولاً طی ۲۱-۱۴ روز خود به خود برطرف می شوند، در بین انسان ها خیلی مسری نیست و از طریق قرار گرفتن در معرض قطرات بازدمی و تماس با ضایعات پوستی عفونی یا مواد آلوده منتقل می شود.

  به عنوان یک قاعده، آبله میمون برخلاف کرونا به راحتی در بین انسان ها پخش نمی شود و برای انتقال نیاز به تماس نزدیک با ویروس دارد که از طریق پوست آسیب دیده، مجاری تنفسی، چشم ها، بینی و دهان و از طریق مایعات بدن وارد بدن می شود. راه اصلی انتشار آن از طریق تماس فیزیکی نزدیک، از جمله تماس جنسی است.

  با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و تجمعات و مهمانی‌های دسته‌جمعی، سازمان بهداشت جهانی پیش بینی میکند این انتقال سریعتر شود، زیرا مواردی که در حال حاضر شناسایی شده‌اند در میان افرادی هستند که فعالیت جنسی انجام می‌دهند و علائم آن برای بسیاری آشنا نیست. رعایت بهداشت مثل شستشوی مرتب دست و استفاده از ماسک اقدامات اساسی برای کاهش انتقال است، دقیقا همان اقداماتی که برای کووید انجام می دهیم.

  دوره نهفتگی چه مدت طول می کشد؟

  دوره نهفتگی (از ابتلا تا ظهور علائم) آبله میمون معمولا بین ۵ تا ۲۱ روز است.  دو خانواده از ویروس آبله میمون وجود دارد: یکی از غرب آفریقا و دیگری از حوزه کنگو (آفریقای مرکزی). اگرچه عفونت ویروس آبله میمون آفریقای غربی گاهی منجر به بیماری شدید در برخی افراد می شود. عفونت را می توان به دو دوره تقسیم کرد:

  • دوره تهاجم (بین ۰ تا ۵ روز طول می کشد) که با تب، سردرد شدید، لنفادنوپاتی (تورم غدد لنفاوی)، کمردرد، میالژی (درد عضلانی) و آستنی شدید (کمبود انرژی) مشخص می شود. تورم غدد لنفاوی یک ویژگی متمایز آبله میمون در مقایسه با سایر بیماری هایی است که ممکن است در ابتدا مشابه ظاهر شوند (آبله مرغان، سرخک، آبله).
  • بثورات پوست معمولاً در عرض ۱-۳ روز پس از ظهور تب شروع می شود. بثورات بیشتر بر روی صورت و اندام ها متمرکز است تا روی تنه. صورت (در ۹۵ درصد موارد) و کف دست ها و کف پاها (در ۷۵ درصد موارد) را درگیر می کند. همچنین غشاهای مخاطی دهان (در ۷۰٪ موارد)، دستگاه تناسلی (۳۰٪)  و همچنین قرنیه تحت تأثیر قرار می گیرند. بثورات به طور متوالی از ماکول ها (ضایعات با پایه صاف) به پاپول ها (ضایعات سفت کمی برجسته)، وزیکول ها (ضایعات پر از مایع شفاف)، چرک‌دانه – پوسچول ها (ضایعات پر از مایع زرد رنگ) و پوسته هایی که خشک می شوند و می ریزند، تکامل می یابد. (عکس زیر را ببینید) تعداد ضایعات از چند تا چند هزار متغیر است. در موارد شدید، ضایعات می‌توانند تا زمانی که بخش‌های بزرگی از پوست از بین برود، با هم ترکیب شوند. نقص سیستم ایمنی زمینه ای ممکن است منجر به پیامدهای بدتری شود.

   

  علائم آبله میمون

  علائم آبله میمون

  آبله میمون خطرناک است؟

  نرخ مرگ و میر در غرب آفریقا حدود ۱٪ است، این بیماری برای عموم افراد بی خطر است و طی دو هفته توسط سیستم ایمنی درمان می شود. واکسیناسیون آبله در برابر آبله میمون محافظت می کند. واکسن آبله حداقل ۸۵ درصد در پیشگیری از آبله میمون موثر است زیرا ویروس میمون ارتباط نزدیکی با ویروس ایجاد کننده آبله دارد.

  آیا آبله میمون خود به خود از بین می رود؟

  همانطور که گفته شد این بیماری معمولاً خفیف است و بیشتر افراد در عرض ۲ تا ۴ هفته بهبود می یابند. اما از آنجایی که ویروس در صورت تماس نزدیک می تواند گسترش یابد، در صورت تشخیص بیمار باید قرنطینه شود.

  تفاوت بین آبله مرغان و آبله میمون چیست؟

  این بیماری با ویروس واریسلا زوستر (ویروس تبخال) که باعث آبله مرغان می شود متفاوت است. آبله میمون یک بیماری ویروسی نادر اما بالقوه جدی است. معمولاً با علایم مشابه بیماری آنفولانزا و تورم غدد لنفاوی شروع می‌شود، سپس یک بثورات گسترده در صورت و بدن ایجاد می کند.

  آبله میمون در سراسر جهان

  اسپانیا

  براساس سندی که وزارت بهداشت منتشر کرده است، اسپانیا تاکنون ۳۰ مورد تایید شده یا مشکوک داشته است.

  سوئد و بلژیک

  سازمان جهانی بهداشت نیز مواردی را در این کشورها گزارش می کند بدون اینکه تعداد آنها را مشخص کند.

  انگلستان

  بیست مورد عفونت در بریتانیا توسط مقامات بهداشتی آژانس امنیت بهداشت بریتانیا (اوخسا) ثبت شده است.

  کشور پرتغال

  در پرتغال ۲۳ مورد تایید شده وجود دارد که توسط وب سایت سرویس بهداشت ملی گزارش شده است.

  فرانسه

  مقامات بهداشتی اعلام کردند اولین مورد نیز در فرانسه، در منطقه پاریس، Ile-de-France تایید شد. بیمار مبتلا مردی ۲۹ ساله است که به کشورهایی که ویروس در آن در گردش است سفر نکرده است.

  آبله میمون در آلمان

  به گزارش بیلد، اولین مورد رسمی نیز در آلمان ثبت شد که توسط مؤسسه میکروبیولوژی بوندزور در مونیخ تأیید شد.

  ایالات متحده، کانادا و استرالیا

  طبق گزارش رسانه های آمریکایی، مقامات بهداشتی ماساچوست در ایالات متحده، یک مورد را در مردی که اخیراً به کانادا سفر کرده است شناسایی شده است. WHO همچنین مواردی را در کانادا و استرالیا گزارش می دهد.

  https://www.cdc.gov/poxvirus/monkeypox/about.html

  ۸ قارچ برتر برای حمایت از سیستم ایمنی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *