• انواع زگیل بسته به قسمت آسیب دیده بدن متفاوت است. انواع زگیل بر حسب محل عفونت عبارتند از:

  • دست: به این زگیل ها زگیل معمولی می گویند زیرا شایع ترین نوع هستند.
  • صورت: زگیل های مسطح صورت و پیشانی را درگیر می کنند.
  • پا: زگیل های کف پا در کف پا ظاهر می شوند. این زگیل ها شبیه پینه هایی با نقاط سیاه ریز در مرکز هستند. آنها اغلب دردناک هستند و به صورت خوشه ای تشکیل می شوند.
  • اندام تناسلی: زگیل هایی که روی آلت تناسلی، واژن یا مقعد ایجاد می شوند، زگیل تناسلی نامیده می شوند. این زگیل ها نوعی عفونت مقاربتی هستند. شما از طریق تماس جنسی با یک فرد مبتلا به زگیل تناسلی مبتلا می شوید.
  • دور زبانی و زیر زبانی

  از آنجایی که سیستم ایمنی هر فرد به طور متفاوتی به ویروس پاسخ می دهد، هر فردی که با HPV در تماس است به زگیل مبتلا نمی شود.

  زگیل ها چگونه گسترش می یابند

  زگیل ها بسیار مسری هستند و عمدتاً از طریق تماس مستقیم با پوست منتقل می شوند. برای مثال زمانی که زگیل های خود را می چینید و سپس ناحیه دیگری از بدن خود را لمس می کنید به راحتی زگیل ها پخش می شوند. همچنین می توانید آنها را با وسایلی مانند حوله یا تیغ پخش کنید.

  زگیل دست

  انواع زگیل – زگیل های رایج

  زگیل های معمولی توده های خوش خیم روی پوست هستند که توسط ویروس های پاپیلوما ایجاد می شوند. شایع ترین اشکال آن زگیل خاردار، زگیل موزاییکی، زگیل کف پا و زگیل تناسلی است.
  برخی از آنها به سختی بر روی پوست دیده می شوند، برخی دیگر در رنگ ها، اندازه ها و اشکال بسیار متنوعی هستند. زگیل های معمولی بسیار مسری هستند. یک آسیب و خراش کوچک  برای ورود ویروس کافی است.

  این ضایعات گوشتی اغلب در پشت دست ها، انگشتان دست، پوست اطراف ناخن ها و پاها رشد می کنند. آنها کوچک هستند – از اندازه یک سر سوزن گرفته تا یک نخود – و مانند برآمدگی های خشن و سخت هستند. آنها ممکن است نقاط سیاهی شبیه دانه داشته باشند که لخته های خونی بسیار ریز هستند. معمولاً در جایی ظاهر می‌شوند که پوست شکسته است. ( در این نوع بسیار باید مراقب باشید چرا که با سهل انگاری، ویروس به راحتی از دستان شما به صورت شما منتقل می شود.) زگیل‌ معمولی بیشتر توسط تایپ های ۱، ۲، ۴ و ۷ HPV ایجاد می‌شوند.

  زگیل پا

  زگیل کف پا

  برخلاف زگیل‌های معمولی، زگیل‌های کف پا برآمده نیستند و روی پوست به شکل نیم‌کره‌ای هستند. در عوض، زگیل های کف پا به سمت داخل تحت فشار قرار می گیرند. این به این دلیل است که آنها معمولاً در کف پا ایجاد می شوند: وزن بدن روی آنها، زگیل ها را به داخل بافت زیر جلدی فشار می دهد. علاوه بر این، زگیل های کف پا، بر خلاف زگیل های معمولی، معمولاً بسیار دردناک هستند. بر خلاف سایر زگیل ها، فشار ناشی از راه رفتن و ایستادن باعث رشد آنها در پوست شما می شود. شما ممکن است فقط یک عدد یا یک خوشه (به نام زگیل موزاییکی) داشته باشید. از آنجایی که آنها صاف، سخت و ضخیم هستند، به راحتی می توان آنها را با پینه اشتباه گرفت. به دنبال نقاط سیاه روی سطح باشید.

  اگر هنگام راه رفتن با پای برهنه در استخر، باشگاه یا دوش عمومی به ویروس عامل بیماری (HPV) مبتلا شوید، می توانید به زگیل کف پا نیز مبتلا شوید. (راه های انتقال زگيل تناسلی)

  زگیل مسطح صورت

  زگیل های مسطح

  اگر زگیل های صورت یا دست ها بالا نیامده باشند، احتمالاً به اصطلاح زگیل های مسطح هستند. گاهی اوقات این نوع زگیل در قسمت های دیگر بدن نیز ایجاد می شود. زگیل های مسطح بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود. بنابراین به آنها زگیل نوجوانی نیز می گویند .

  ویژگی این زگیل ها این است که کوچکتر و نرم تر از انواع دیگر زگیل هستند. آنها تمایل به رشد در تعداد زیادی دارند – اغلب ۲۰ تا ۱۰۰ عدد در یک ناحیه بدن ایجاد میشود. زگیل های مسطح عموما روی صورت کودکان، نواحی ریش مردان و پاهای زنان ظاهر می شوند.

  مانند سایر زگیل ها، این نوع زگیل توسط ویروس های پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. سیستم ایمنی ضعیف می تواند عفونت با این ویروس ها را تشویق کند. در کودکان اغلب این زگیل ها به سرعت پخش می شوند چرا که کودکان زگیل های صاف خود را می خراشند.  خراشیدن سبب میشود تا زگیل های مسطح جدید در امتداد جای خراش ایجاد شوند. زگیل های مسطح عموماً توسط HPV تایپ ۳ ایجاد می شوند.

  انواع زگیل

  زگیل فیلیفرم

  این زگیل‌ها با رشد سریع نخ مانند و سیخ‌دار به نظر می‌رسند، گاهی اوقات شبیه برس‌های کوچک. از آنجایی که آنها روی صورت – اطراف دهان، چشم ها و بینی شما رشد می کنند – می توانند آزاردهنده باشند.

  انواع زگیل تناسلی

  زگیل ناحیه تناسلی

  ابن گونه از زگیل ممکن است مانند برجستگی های کوچک، پراکنده و به رنگ پوست یا مانند مجموعه ای از برجستگی ها شبیه به گل کلم روی اندام تناسلی شما به نظر برسند. این زگیل ها می توانند پخش شوند، حتی اگر نتوانید آنها را ببینید.

  درمان کنیم یا نه؟

  بیشتر انواع زگیل‌ بی‌ضرر هستند و نیازی به انجام کاری ندارید، مگر اینکه از گونه HPV پر خطر باشند یا دردناک یا خجالت‌آور باشند.البته زگیل بهنر است هر چه سریع تر درمان شود چرا که به راحتی به سایر اعضای خانواده سرایت پیدا می کند (این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: درمان زگیل تناسلی با گانودرما)

   

  زگیل: علل و عوامل خطر

  در بیشتر موارد، زگیل‌ها توسط ویروس‌های پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند: عوامل بیماری‌زا از طریق جراحات و ترک‌های کوچک به سلول‌های پوست نفوذ می‌کنند و باعث تکثیر کنترل‌نشده سلول‌ها در آنجا می‌شوند.

  پاتوژن ها انواع مختلف HPV هستند. برای مثال، زگیل‌های معمولی بیشتر توسط انواع ۱، ۲، ۴ و ۷ HPV ایجاد می‌شوند. عمدتاً انواع HPV 1، ۲ و ۴ نیز در زگیل کف پا قابل تشخیص است. در مقابل، زگیل های مسطح (Verrucae planae juveniles) عموماً توسط HPV نوع ۳ ایجاد می شوند.

  جهت تهیه قارچ شیتاکه و گانودرما و درمان اچ پی وی از طریق واتس اپ یا پیامرسان بله (۰۹۳۷۰۲۴۶۴۳۶) با ما در ارتباط باشید

  منابع :

  netdoktor.de/krankheiten/warzen

  .minimed.at/medizinische-themen/haut/warze-vulgaere

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  بعد از ضبط صدا باید ابتدا آن را تایید نمایید و سپس بر روی گزینه ثبت کلیک نمایید. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *