• قارچ ترکی تیل

  نام علمی (ها): Coriolus versicolor ،Polyporus versicolor ،Trametes versicolor L. ex Fr
  نام (های) متداول: ترکی تیل، قارچ دم بوقلمون، ترامتس ورسی کالر، کاواراتاکه (ژاپن)، کرستین، پپتید پلی ساکارید، پلی ساکارید-PSK ، PSP ، یون ژی (چین)

  ترجمه اختصاصی توسط مجموعه گانودرم از وب سایت Drugs.com

  آخرین بروزرسانی در ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

  بررسی بالینی

  قارچ ترکی تیل (دم بوقلمون) یا ترامتس ورسی کالر به عنوان دارویی در ژاپن تأیید شده و بیش از سی سال به عنوان درمانی برای سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. در کارآزمایی های بالینی، از این قارچ به عنوان کمکی برای شیمی درمانی و کنترل سرطان معده و سرطان روده استفاده می شود. همچنین فرمولاسیون ترکیبی از آن به همراه گانودرما لوسیدوم برای پاک کردن ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) موثر شناخته شده است.‌

  قارچ  ترامتس ورسی کالر یک قارچ در دسته Basidiomycotina (بازیدیومیست) است و معمولاً به عنوان “قارچ دم بوقلمون” شناخته می شود. و در سراسر آمریکای شمالی، آسیا و اروپا یافت می شود. این قارچ روی تنه درختان، کنده ها و درختان افتاده رشد می کند. این قارچ ممکن است از قهوه ای روشن یا خاکستری تیره باشد. پلی ساکاریدهای بدن بارده قارچ طعم شیرین ضعیفی دارند و به عنوان چای در طب سنتی آسیایی و اروپا استفاده می شود.

  قارچ ترکی تیل

  قارچ دم بوقلمون – turkey tail

  تاریخچه قارچ

  قارچ ترکی تیل با ترامتس ورسی کالر قرن ها در آسیا به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سنتی و به صورت دارویی مورد استفاده قرار گرفته است. درمان های محلی قارچ ترکی تیل شامل درمان عفونت های ریوی و کبدی است. در چین، از این قارچ به عنوان یک ماده پیشگیرانه و درمانی برای عفونت های کبدی و سرطان کبد استفاده شده است. در ژاپن نیز برای انواع مختلف سرطان ها به عنوان یک دارو شناخته می شود. به طور کلی، میسلیوم و بدن باردهنده قارچ دارای فعالیت های تحریک کننده ایمنی و ضد سرطان است. تحقیقات بالینی با ترکی تیل در حدود سال ۱۹۷۰ آغاز شد و بر روی اثرات ایمنی درمانی آن در سرطان های معده، روده بزرگ، مری، نازوفارنکس، ریه و پستان متمرکز شده است. در ژاپن، این قارچ به عنوان دارویی برای درمان سرطان مورد تأیید قرار گرفته است و بیش از ۳۰ سال با اثر بالینی مداوم استفاده می شود.

  قارچ ترکی تیل در طب چینی

  در طب چینی، قارچ ترکی تیل (ترامتس ورسی کالر) غالباً برای درمان سیروز، هپاتیت فعال مزمن، آرتریت روماتوئید، لوسمی و برونشیت استفاده می شود. همچنین برای اثرات ضد درد، ضد التهاب، ضد چربی خون و ضد آترواسکلروتیک استفاده شده است.

  پلی ساکاریدهای متصل به پروتئین یا PSP، به دسته ترکیبات موجود در برخی قارچ ها اشاره دارد. PSP معمولاً در شرق آسیا به عنوان مداخله تغذیه ای و اصلاح کننده پاسخ بیولوژیکی استفاده می شود. PSP موجود در این قارچ یک تنظیم کننده سیستم ایمنی قوی است که باعث تحریک سیتوکین های پیش التهابی (به عنوان مثال ، اینترفرون گاما ، اینترلوکین ۲ [IL-2])، فعالیت سلول های کشنده طبیعی، تکثیر سلول های T و فعال سازی سیستم مکمل می شود.

  خواص قارچ ترکی تیل

  فعالیت ضد قارچی، فعالیت آنتی بیوتیکی، فعالیت آنتی اکسیدانی، فعالیت ضد ویروسی، خواص ضد سرطانی

  فعالیت آنتی اکسیدانی

  قارچ ترکی تیل سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. این نوع استرس به دلیل عدم تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها ایجاد می شود که منجر به التهاب مزمن و آسیب سلولی می شود.

  آنتی اکسیدان های اولیه در قارچ دم بوقلمون، فنل ها و فلاونوئیدها هستند. این آنتی اکسیدان ها ترکیبات محافظی را آزاد می کنند که سلامت سیستم ایمنی را تقویت می کند.

  مطالعات در مورد ترکیبات محافظ دم بوقلمون نیز در حال پیشرفت است. کشف شده است که ترکی تیل حاوی ترکیباتی است که به ترمیم DNA آسیب دیده کمک می کند.

  فعالیت ضد ویروسی قارچ ترکی تیل

  یک مطالعه آزمایشگاهی با ترکی تیل فعالیت ضد ویروسی علیه HIV-1 را نشان داد. مکانیسم عمل فرض بر این است که این قارچ در اتصال HIV-1 در هدف سلولی آن تداخل ایجاد می کند. در مطالعه دیگری، عصاره میسلیوم از ترکی تیل بالاترین فعالیت ضد ویروسی علیه ویروس آنفلوانزای H1N1 را در میان ۱۰ عصاره از دسته ی Basidiomycetes mycelia به نمایش گذاشت. علاوه بر این، ترکی تیل یکی از ۴ گونه ای بود که مهار ویروس هرپس سیمپلکس ۲ را نشان داد و بالاترین شاخص درمانی را در بین ۱۰ گونه آزمایش شده نشان داد.

  قارچ ترکی تیل و درمان HPV

  یک مطالعه تصادفی، توانایی ترکیب دو قارچ دارویی گانودرما و ترکی تیل را برای درمان HPV ارزیابی کرد. در این ارزیابی ۶۱ مورد از نظر HPV16 یا HPV18 مثبت بودند. پس از ۲ ماه درمان، HPV در ۸۷٫۸٪ از کسانی که ترکی تیل و گانودرما دریافت می کردند، پاک شد.

  منبع :

  Donatini B. Control of oral human papillomavirus (HPV) by medicinal mushrooms, Trametes versicolor and Ganoderma lucidum: a preliminary clinical trial. Int J Med Mushrooms. 2014;16(5):497-498.25271984

  خواص ضدسرطانی

  به دلیل اثرات سیستم ایمنی بدن،  قارچ ترکی تیل به عنوان داروی بدون نسخه در ژاپن به جهت استفاده در معالجه سرطان تأیید شده است. فعالیت ضد توموری آن نتیجه ای از توانایی آن در القای بلوغ سلول های دندریتیک، فعال کردن سلول های سیتوتوکسیک CD8 + T و سلول های کشنده طبیعی و تولید سیتوکین های پیش التهابی (یعنی TNF-alpha ، IL-1beta ، IL-12) است. بررسی ۱۳ مطالعه نشان داد که بیمارانی که بین ۱ تا ۳٫۶ گرم دم بوقلمون در روز مصرف می‌کردند نسبت به افرادی که قارچ مصرف نمی‌کردند، میزان بقای بیشتری داشتند.

  حمایت از گوارش

  قارچ دم بوقلمون سرشار از پری بیوتیک است. پری بیوتیک ها اساسا سوخت میکروبیوم روده شما هستند. سوخت سالم بیشتر برای بیوم روده شما به معنای هضم سالم تر و افزایش جذب مواد مغذی است. میسلیوم موجود در قارچ به هضم بهتر کمک می کند و دست در دست پروبیوتیک ها برای حمایت از رشد باکتری های “خوب” مانند اسیدوفیلوس و بیفیدوباکتریوم کار می کند.
  یک مطالعه هشت هفته ای روی ۲۴ فرد سالم که روزانه عصاره PSP مصرف می کردند، تغییرات مثبتی را در باکتری های روده آنها نشان داد. باکتری های مضر مانند E.Coli و Shigella نیز در این افراد کاهش یافت.

   

  منبع :

  Quayle K, Coy C, Standish L, Lu H. The TLR2 agonist in polysaccharide-K is a structurally distinct lipid which acts synergistically with the protein-bound beta-glucan. J Nat Med. 2015;69(2):198-208.25510899

   < برای خرید قارچ ترکی تیل اینجا کلیک کنید >

  دمنوش قارچ ترکی تیل

  سنتی ترین نحوه مصرف قارچ ترکی تیل دم کردن ملایم آن است. باید توجه داشت که چون بافت قارچ ترکی تیل نسبتاً متراکم است، فقط ریختن آب داغ روی آن کافی نیست. استخراج تمام ترکیبات مفید کمی بیشتر زمان می برد.
  در آسیای شرقی، قارچ های دارویی مثل ترکی تیل به شکل جوشانده میل میشود. مطالعه بیشتر: آموزش نحوه مصرف ترکی تیل

  دوز روزانه ترکی تیل

  سرطان: به عنوان یک کمکی برای شیمی درمانی، ۳ گرم ترکی تیل در روز به صورت خوراکی تا ۷ سال در بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ و معده استفاده می شود (ممکن است دوره های شیمی درمانی ۴ هفته ای متناوب باشد).

  موارد منع مصرف

  اطلاعات مربوط به ایمنی و اثربخشی در بارداری و شیردهی وجود ندارد. از استفاده در زمان بارداری و شیردهی  خودداری کنید.

  واکنش های جانبی
  اسهال، مدفوع تیره در برخی گزارش شده است. در بیماران مبتلا به سرطان با دوزهای ۱ گرم یا بیشتر در روز و تا ۱۰ سال با خیال راحت مصرف شده است.

   استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. برای تهیه قارچ ترکی تیل با ما در ارتباط باشید

  واتس اپ ۰۹۳۷۰۲۴۶۴۳۶

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۰ رای

  5 دیدگاه در “خواص قارچ ترکی تیل و ۶ خاصیت قدرتمند درمانی آن

  1. فریبا باین گفت:

   سلام آیا این قارچ از طرف پزشکان هم تایید شده

   1. گانودرم گفت:

    سلام بله این قارچ و خواص منحصر به فردش در اکثر کشورها مورد تأیید قرار گرفته است.

  2. محمد گفت:

   سلام
   مادر من روماتیسم داره میخواستم ببینم میتونه از این قارچ استفاده کنه؟

  3. میرعماد گفت:

   همه ی افراد میتونن از این قارچ استفاده کنند ؟

   1. گانودرم گفت:

    سلام و احترام خدمت شما.
    بله. حتی در صورت عدم بیماری نیز میتوان از ترکی تیل استفاده نمود

  دیدگاهتان را بنویسید

  بعد از ضبط صدا باید ابتدا آن را تایید نمایید و سپس بر روی گزینه ثبت کلیک نمایید. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *