• عوارض، فواید و خواص جینسینگ: جینسینگ گیاهی چند ساله است که بسیاری از مناطق شرق آسیا مورد استقبال عموم است. جینسینگ سرشار از فلاونوئیدها، تانن ها، تری ترپن ها، مواد معدنی، فسفر، روی و همچنین ویتامین های گروه B و C است.

  جینسینگ در فرهنگ آسیای شرقی به دلیل فواید بسیاری که دارد به «ریشه زندگی» معروف است. قرن هاست که  از جینسینگ عمدتاً به عنوان یک مقوی طبیعی برای مبارزه با خستگی جسمی و فکری استفاده می شود. جینسینگ گیاهی است آداپتوژن که باید بعد از ۴ سال برداشت شود تا بتوان از تمام خواص آن بهره مند شد. حدود ده گونه جینسینگ در سراسر جهان کشت می شود.

  جینسینگ

  ریشه جینسنگ آداپتوژن است. به این معنا که عمل غیر اختصاصی دارد و باعث افزایش مقاومت بدن در برابر انواع مختلف استرس خواهد شد.

  تاریخچه جینسینگ؟

  جینسینگ (Panax ginseng) گیاهی از تیره Panax و خانواده Araliaceae است. پاناکس از کلمه یونانی “panacos” به معنای “درمان کننده همه چیز” گرفته شده است. کلمه “جین سینگ” از زبان چینی ماندارین “rénshēn” به معنای “ریشه مرد” گرفته شده است.

  جینسینگ برای هزاران سال بخشی از طب چینی بوده است. نام آن در Pen tsao، کتابی که در ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد توسط امپراتور شنگ نونگ، یکی از بنیانگذاران آن نوشته شده است، ذکر شده است. او به ویژه اشاره می کند که این گیاه به تقویت پنج اندام (قلب، ریه، کبد، کلیه، طحال)، آرامش ذهن و محدود کردن اضطراب و حفظ ایمنی خوب کمک می کند.

  در حال حاضر ۴ گونه از Panax وجود دارد که به طور کلی تحت عنوان “جین سینگ” طبقه بندی می شوند:

  • Panax ginseng (جینسنگ آسیایی، جینسنگ کره ای).
  • Panax quinquefolius (جین سینگ آمریکایی)؛
  • Panax notoginseng (سان چی جینسنگ)
  • و Panax pseudoginseng (جین سینگ ژاپنی).

  همه جینسینگ ها حاوی مواد موثره یکسان نیستند: ترکیب کمی و کیفی این مواد موثر بر اساس سن، منشاء و قسمت مورد استفاده متفاوت است.

  ارزش غذایی جینسینگ

  به طور کلی، ریشه جینسنگ Panax حاوی ویتامین ها (گروه B، E، C)، عناصر کمیاب، فیتواسترول ها، اسانس ها (پلی ین ها)، پلی ساکاریدها، گلیکوپپتیدها یا پپتیدوگلیکان ها و ساپونوزیدها است. پلی ساکاریدها حدود ۴۰ درصد وزن کل گیاه را تشکیل می دهند. ساپونوزیدهای موجود به شکل جین سنوزیدها به ریشه جینسینگ خاصیت دارویی می بخشد. حدود ۳۰۰ جین سنوزید شناسایی شده است.

  جینسینگ قرمز یا جینسینگ سفید؟

  این تفاوت رنگ به دلیل نوع جینسینگ نیست، بلکه به دلیل فرآوری ریشه است. ریشه های جینسینگ که به صورت یک تکه خشک می شوند سفید می شوند و به همین دلیل به آن جینسینگ سفید می گویند. اما اگر ریشه قبل از خشک شدن با بخار تصفیه شود، قرمز می شود و به همین دلیل به آن جینسینگ قرمز می گویند. برای خرید جینسینگ قرمز با ما در ارتباط باشید.

   

  جینسینگ قرمز و سفید

  فواید جینسینگ قرمز و سفید

  خواص جینسنگ قرمز

  به نظر می رسد جین سنوزیدها دارای فعالیت ضد حساسیت با اثر ضد التهابی هستند. جین‌سنوزیدها همچنین با کاهش خطر ابتلا به عفونت‌ها، از طریق عملکردشان بر روی تولید سلول‌های ایمنی (عمدتاً لنفوسیت‌ها) سیستم ایمنی را تعدیل می‌کنند. مطالعات متعددی بر روی انسان انجام شده است که نشان دهنده علاقه جین سنوزیدها به پیشگیری از بیماری های زمستانی است. در ادامه به مهمترین خواص جینسینگ میپردازیم.

   

  خواص جینسینگ

  خواص جینسینگ

  تقویت سیستم ایمنی بدن

  تقویت سیستم ایمنی در کنار تقویت قوای جنسی یکی از مهمترین خواص جینسینگ است. ریشه جینسینگ سیستم ایمنی بدن ما را تحریک می کند تا آن را فعال نگه دارد. فعالیت فاگوسیتیک ماکروفاژها را افزایش می دهد که محافظت بدن در برابر باکتری ها را تقویت می کند. به عنوان مثال، اگر احساس خستگی جسمی خاصی دارید، می توانید از جینسینگ برای افزایش انرژی استفاده کنید. جینسینگ همچنین می‌تواند در طول دوره نقاهت از شما حمایت کند یا زمانی که خلق و خوی شما کمی افت می‌کند، به شما کمک کند.

  با خستگی مبارزه میکند و سطح انرژی را افزایش می‌دهد

  نشان داده شده است که برخی از اجزای موجود در جینسینگ مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها می توانند به مبارزه با خستگی کمک کند.(۳،۱،۲)

  یک مطالعه چهار هفته ای نشان داده که افرادی که روزانه ۱ یا ۲ گرم جینسینگ دریافت کردند، نسبت به کسانی که دارونما مصرف کردند، خستگی جسمی و ذهنی کمتر و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو را تجربه کردند. (۴)

  تحریک میل جنسی

  آیا احساس می کنید که میل جنسی شما اخیراً کمی کم شده است؟ جینسینگ یک محصول عالی برای رفع این مشکل است. این گیاه به عنوان یک داروی قوی شناخته می شود. این میل را در هر دو شریک بیدار می کند. در زنان، به مبارزه با سردی کمک می کند. در مردان، مردانگی افزایش یافته و اعتماد به نفس به طور قابل توجهی بهبود می یابد. جینسینگ در برابر اختلال نعوظ بسیار مفید است و استقامت را افزایش می دهد. کیفیت اسپرم را افزایش می دهد و دوره تخمک گذاری را طولانی می کند.
  از لحاظ تاریخی، جینسینگ به طور گسترده برای مبارزه با اختلالات جنسی استفاده می شد. چندین کارآزمایی بالینی مفید بودن جینسینگ قرمز را در اختلال نعوظ یا در بهبود میل جنسی در زنان یائسه تایید می کند.

  بهبود عملکردهای شناختی

  جینسینگ به طور کلی برای حمایت و تحریک عملکردهای مغز موثر شناخته شده است. این گیاه به بهبود حافظه و همچنین تمرکز روزانه کمک می کند. همچنین می توانید برای مبارزه با افسردگی و کاهش استرس به جینسینگ روی آورید.  علاوه بر این مطالعات اثربخشی آن را در برابر آلزایمر و اختلالات روانی ثابت کرده است.

  کمیسیون اروپا و WHO استفاده از جینسینگ را برای حفظ عملکرد شناختی طبیعی و بهبود حافظه را به رسمیت می شناسند. جینسینگ می تواند محرک خوبی برای سیستم عصبی مرکزی باشد و بر متابولیسم GABA و سطح کاتکول آمین های خون (افزایش غلظت دوپامین) اثر بگذارد.

  جینسینگ همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است و به بازیابی انرژی کمک می کند. به ویژه به دلیل داشتن ویتامین C و ویتامین E، تقویت کننده شادابی خوبی است.

  عصاره جینسینگ از پراکسیداسیون لیپیدی ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. به دلیل غلظت آن در جین سنوزیدها، جینسینگ یک محصول عالی برای جلوگیری از مشکلات قلبی و متابولیک است. مطالعات نشان می دهد که تأثیر مثبتی بر کلسترول و دیابت نیز دارد.

  می‌تواند قند خون را کاهش دهد

  جینسینگ در کنترل گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت و بدون دیابت مفید است. (۵،۶).

  تحقیقات نشان داده اند که جینسینگ آسیایی عملکرد سلول های پانکراس را بهبود می بخشد، تولید انسولین را افزایش می دهد و جذب قند خون را در بافت ها افزایش می دهد.

  بهبود حساسیت به انسولین

  جینسینگ نه تنها منجر به افزایش ترشح و تولید انسولین می شود، بلکه می تواند حساسیت به انسولین را نیز بهبود بخشد. حساسیت به انسولین حساسیت سلول های بدن به هورمون انسولین است. هرچه سلول ها به انسولین حساس تر باشند، جذب گلوکز از خون برای آنها آسان تر است. [pubmed]
  جینسینگ همچنین می تواند قند خون را با فعال کردن AMP کیناز (AMPK) کاهش دهد. این آنزیم انتقال گلوکز را در ماهیچه ها تحریک می کند و تولید گلوکز را در کبد کاهش می دهد. بخشی از اثر متفورمین، یک داروی شناخته شده دیابت، نیز توسط آنزیم AMPK انجام می شود.

  فواید جینسینگ در برابر سرطان

  نشان داده شده است که جین سنوزیدهای موجود در این گیاه به کاهش التهاب و محافظت آنتی اکسیدانی کمک می کند. (۷).

  چرخه سلولی فرآیندی است که طی آن سلول ها به طور معمول رشد و تقسیم می شوند. جین سنوزیدها می توانند با جلوگیری از تولید و رشد غیرطبیعی سلولی به این چرخه کمک کنند.

  بررسی چندین مطالعه به این نتیجه رسید که افرادی که جینسینگ مصرف می کنند ممکن است ۱۶ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند.

  جینسینگ همچنین ممکن است به بهبود سلامت بیماران تحت شیمی درمانی، کاهش عوارض جانبی و افزایش اثر برخی از داروهای درمانی کمک کند.

  عوارض جینسینگ

  جینسینگ آسیایی به طور کلی به خوبی تحمل می شود. در واقع عوارض جینسینگ جزئی و قابل برگشت است. عوارض جانبی مرتبط به طور کلی عبارتند از:

  • تهوع
  • اسهال
  • بی خوابی و سردرد.

  مصرف جینسینگ باید به ۲ گرم در روز محدود شود تا هم موثر باشد و هم بی ضرر. البته این مقدار مصرف با توجه به وضعیت بیمار با نظر پزشک قابل افزایش خواهد بود.

  تداخلات دارویی با جینسینگ

  در دوزهای بالا، جینسینگ آسیایی می تواند با کافئین تداخل داشته باشد و اثر آن را افزایش دهد. همچنین ممکن است اثربخشی وارفارین را کاهش دهد. مصرف همزمان جینسینگ و MAOIs (مهارکننده مونوآمین اکسیداز) ممکن است بر خلق و خو و تمرکز تأثیر بگذارد.

  موارد منع مصرف

  موارد منع مصرف جینسینگ شامل فشار خون بالا، آسم حاد، عفونت های حاد و خونریزی بینی یا پریودهای زیاد است. از سوی دیگر، به نظر می رسد این اثرات عمدتاً با دوزهای بالا یا استفاده طولانی مدت (بیش از سه ماه بدون وقفه) رخ دهد. جینسینگ همچنین می تواند باعث افت قند خون شود و به دلیل تداخل احتمالی با داروهای هیپوگلیسمی خوراکی و انسولین، باید در مصرف محصولات جینسنگ در بیماران دیابتی احتیاط کرد. در کودکان و زنان باردار یا شیرده، توصیه می شود قبل از مصرف جینسینگ با یک متخصص مشورت کنید.

  سوالات متداول در مورد جینسینگ

  جینسینگ قرمز برای چیست؟

  چینسینگ قرمز معمولاً به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن مورد توجه قرار می گیرد. همچنین می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و برای برخی از سرطان ها مفید باشد. علاوه بر این، جینسینگ ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، عملکرد مغز را تقویت کند، با خستگی مبارزه کند و علائم اختلال نعوظ را بهبود بخشد

  آیا جینسینگ برای سیستم ایمنی بدن مفید است؟

  جینسینگ نقش فوق العاده ای در تقویت ایمنی در برابر سرطان، عفونت های باکتریایی و ویروسی دارد. جین سنوزیدها و پلی ساکاریدها از جمله ترکیبات مهم جینسینگ هستند که دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی هستند.

  آیا جینسینگ برای اختلال نعوظ مفید است؟

  جینسنگ قرمز یک درمان جایگزین بی خطر و در دسترس است که توانایی بیماران را برای دستیابی و حفظ نعوظ کافی برای مقاربت، حتی در جمعیتی با اختلال نعوظ شدید، بهبود می بخشد.

  آیا جینسینگ برای سرماخوردگی خوب است؟

  جینسینگ یکی از راه های طبیعی برای درمان و پیشگیری از سرماخوردگی است. مطالعات نشان داده‌اند که در صورت مصرف پیشگیرانه به مدت ۸ تا ۱۶ هفته، می‌تواند مدت سرماخوردگی را کاهش دهد.

  آیا جینسینگ برای استرس مفید است؟

  جینسینگ به طور موثر پاسخ ایمنی و تغییرات هورمونی ناشی از استرس را تنظیم می کند و در نتیجه هموستاز را حفظ می کند. جینسینگ علاوه بر سرکوب بروز بیماری های روانی مانند اضطراب و افسردگی، از بیماری های فیزیولوژیکی مرتبط با استرس نیز جلوگیری می کند.

  آیا جینسینگ می تواند فشار خون را افزایش دهد؟

  زمانی شایعه شده بود که استفاده از جینسینگ باعث افزایش فشار خون به سطوح ناسالم می شود. اما حقیقت این است که جینسینگ به بازگرداندن فشار خون به حالت طبیعی کمک می کند. جینسینگ فشار خون بالا را کاهش و فشار خون پایین را افزایش می دهد.

   

  منابع: https://www.laboratoire-lescuyer.com

  https://www.healthline.com/nutrition/ginseng-benefits

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *