• عوارض واکسن HPV وجود دارد، اما شواهد نشان داده است که مزایا واکسن HPV – یعنی پیشگیری از انواع خاصی از سرطان – بسیار بیشتر از خطرات آن است.

  بیشتر عفونت های جدید HPV در نوجوانان و جوانان رخ می دهد. این در درحالی است که بسیاری از آن ها اطلاعی از  ابتلا به این ویروس را ندارند و به راحتی ممکن است آن را به شریک جنسی خود منتقل کنند. بهترین دفاع در برابر HPV واکسیناسیون است.

  به همین منظور، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) توصیه می کند که همه کودکان در سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی علیه HPV واکسینه شوند. حتی برای برخی افراد واکسیناسیون تا ۴۵ سالگی را مجاز می کند.


  واکسن-گارداسیل 9

  فواید و عوارض واکسن گارداسیل

  تزریق واکسن HPV ضروری است؟

  ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی در ایران است. در واقع آنقدر رایج است که تقریباً همه بزرگسالان فعال جنسی در صورت واکسینه نشدن، حداقل یکبار در طول زندگی خود به آن مبتلا می شوند. آمار دقیقی از مبتلایان این بیماری در ایران وجود ندارد. اما متاسفانه از آنجایی که اطلاع‌رسانی درباره بیماری‌های آمیزشی در ایران بسیار کم و ضعیف است به نظر میرسد شیوع زگیل تناسلی به شرایط هشدار آمیزی رسیده باشد. همه ی تایپ های ویروس HPV خطرناک نیستند و اکثر عفونت ها  بدون علائم و عوارض برطرف می شوند. اما برخی از آنها منجر به زگیل تناسلی یا سرطان می شوند. (سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان مقعد در مردان)

  گارداسیل Gardasil-9

  قبلاً سه واکسن HPV برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده بود که از دو تا نه گونه خطرناک HPV جلوگیری می کرد. این گونه ها گونه هایی هستند که با توسعه سرطان ارتباط تنگاتنگی دارند.

  امروزه دو واکسن-سرواریکس و گارداسیل اصلی- از بازار ایالات متحده به نفع Gardasil-9 که در برابر HPV انواع ۶ ، ۱۱ ، ۱۶ ، ۱۸ ، ۳۱ ، ۳۳ ، ۴۵ ، ۵۲ و ۵۸٫۴  کنار زده شدند.

  برنامه تزریق واکسن گارداسیل

  کمیته مشورتی اقدامات ایمن سازی (ACIP) توصیه می کند که کودکان از هر جنسیتی در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی علیه HPV واکسینه شوند. اگرچه این واکسن را می توان از ۹ تا ۴۵ سالگی به همه تزریق کرد.
  تعداد و زمان مصرف دوزها بستگی به زمان تجویز اولین دوز دارد:

  • برای کودکان ۹ تا ۱۴ سال: دو دوز با فاصله شش تا ۱۲ ماه تجویز می شود.
  • برای نوجوانان و بزرگسالان ۱۵ تا ۴۵ سال: سه دوز در طول شش ماه تجویز می شود

  بزرگسالان بالای ۲۶ سال که به واکسن HPV علاقه دارند باید مزایا و محدودیت های واکسیناسیون را با پزشک خود در میان بگذارند. انتظار می رود که واکسن در این گروه کمتر موثر باشد. زیرا برخی افراد تا آن سن در معرض HPV قرار گرفته اند.

  فواید واکسن گارداسیل

  بزرگترین دلیل واکسیناسیون علیه HPV این است که می تواند شما را از ابتلا به تایپ هایی از ویروس که ممکن است باعث سرطان یا زگیل تناسلی شود محافظت کند. به نظر می رسد این محافظت طولانی مدت است، زیرا مطالعات نشان می دهد که پاسخ دهی با دوام واکسن حداقل ۱۰ سال است.

  البته که تزریق Gardasil-9 در برابر همه گونه های HPV محافظت نمی کند. گارداسیل فقط  در براب ۹ تایپ از ویروس که احتمالاً باعث سرطان می شوند، محافظت می کند. در میان آنها ، HPV انواع ۱۶ و ۱۸ قرار دارد. این دو گونه حدود ۷۰ درصد از تمام سرطان دهانه رحم را تشکیل می دهند.

   

  عوارض واکسن HPV  (عوارض گارداسیل)

  مانند هر واکسنی، واکسن  Gardasil-9 نیز ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اکثر آنها موقتی و تقریباً همیشه خفیف هستند. رایج ترین عوارض واکسن HPV عبارتند از:

  • قرمزی، تورم یا درد محل تزریق۰
  • تب خفیف
  • سرگیجه یا سبکی سر
  • حالت تهوع
  • سردرد
  • خستگی
  • بدن درد ۵

  اگرچه واکنش های آلرژیک نیز ممکن هستند، اما واکنشهای شدید (از جمله آنافیلاکسی) بسیار نادر است و تقریباً در سه نفر از هر ۱۰۰،۰۰۰ واکسینه شده اتفاق می افتد. برخی از عوارض شدید:

  • بثورات یا کهیر
  • سرگیجه
  • ضربان قلب سریع یا تپش قلب
  • تهوع یا استفراغ
  • تنگی نفس
  • خس خس کردن
  • تورم دهان، زبان یا گلو

  در صورت عدم درمان، آنافیلاکسی می تواند منجر به شوک، کما یا حتی مرگ شود.

  مطالعه این مقاله پیشنهاد می شود : پاسخ به سوالات متداول بیماری HPV (بیش از ۳۵ سوال که لازم است بدانیذ)

   واکسن HPV برای چه کسانی ممنوع است؟

  در حالی که تقریباً همه می توانند با خیال راحت واکسن HPV را دریافت کنند، برخی هستند که نباید گارداسیل ۹ – Gardasil-9 را دریافت کنند:

  • اگر شما در گذشته نسبت به واکسن HPV یا هر جزء واکسن واکنش حساسیتی شدید داشته اید.
  • اگر شما به طور متوسط ​​یا شدید بیمار هستید (در این صورت، قبل از واکسیناسیون باید تا بهبودی صبر کنید).
  • اگر حامله هستید. در حالی که هیچ شواهدی مبنی بر اینکه واکسن به مادر یا جنین در حال رشد آسیب می رساند وجود ندارد، اما چون تحقیقات محدود است، بهتر است احتیاط کنید.

  حتی اگر تست HPV شما مثبت باشد،شما می توانید واکسن Gardasil-9 را دریافت کنید. زیرا شما را در برابر سایر گونه های HPV محافظت کند.

  اطمینان از ایمنی واکسن Gardasil-9

  قبل از تأیید واکسن توسط سازمان غذا و دارو (FDA) ، حداقل ۱۵۰۰۰ نفر در طول آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می گیرند تا ایمنی و کارایی آن را بررسی کنند.

  همچنین سیستم هایی برای نظارت بر ایمنی و اثربخشی پس از معرفی واکسنی مانند Gardasil-9 به بازار آمریکا وجود دارد. این شامل:

  • سیستم گزارش عوارض جانبی واکسن (VAERS): یک سیستم گزارش دهی که برای اهداف تحقیق و نظارت استفاده می شود. این سیستم به هرکسی اجازه می دهد تا عوارض جانبی پس از واکسیناسیون را گزارش کند.
  • پیوند ایمنی واکسن (VSD)
  • شبکه ارزیابی ایمنی ایمن سازی بالینی (CISA): گروهی از کارشناسان و سازمان های ایمنی واکسن که پس از معرفی واکسن مسائل ایمنی را مطالعه می کنند.

   

  منابع :

  Meites E, Szilagyi PG, Chesson HW, et al. Human papillomavirus vaccination for adults: Updated recommendations of the Advisory Committee on Immunization PracticesMMWR ۲۰۱۹;۶۸:۶۹۸-۷۰۲٫ doi:10.15585/mmwr.mm6832a3

  1. Centers for Disease Control and Prevention. HPV vaccine recommendations. Updated March 17, 2020.
  2. Senkomago V, Henley SJ, Thomas CC, Mix JM, Markowitz LE, Saraiya M. Human papillomavirus–attributable cancers — United States, 2012–۲۰۱۶MMWR. 2019;68:724-8. doi:10.15585/mmwr.mm6833a3
  3. Cheng L, Wang Y, Du J. Human papillomavirus vaccines: An updated reviewVaccines (Basel). 2020 Sep;8(3):391. doi:10.3390/vaccines8030391
  4. Merck & Co. Package insert – Gardasil 9. Updated August 2020.
  5. Saslow D, Andrews KS, Manassaram-Baptiste D, et al. Human papillomavirus vaccination 2020 guideline update: American Cancer Society guideline adaptationCA Cancer J Clin. 2020 Jul 8;7(4):274-80. doi:10.3322/caac.21616
  6. Centers for Disease Control and Prevention. Cancers associated with human papillomavirus (HPV). Updated September 3, 2020.
  7. Brotherton JML, Gold MS, Kemp AS, McIntyre PB, Burgess MA, Campbell-Lloyd S. Anaphylaxis following quadrivalent human papillomavirus vaccinationCMAJ. 2008 Sep 9;179(6):525-33. doi:10.1503/cmaj.080916
  8. Centers for Disease Control and Prevention. HPV vaccine safety and effectiveness. Updated March 17, 2020.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *