• قارچ شیتاکه یک قارچ خوراکی و از گونه Lentinula edodes است. شیتاکه غنی از مواد مغذی است به طوری که برای صدها سال یکی از اصلی‌ترین رژیم‌های غذایی مردمان آسیای شرقی بوده است. به مانند بسیاری از گیاهان دارویی، این گونه قارچ نیز در طب سنتی گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد. اما آیا قارچ شیتاکه برای سگ ها نیز مفید است؟

  آیا قارچ شیتاکه برای سگ هم مفید است؟

  قارچ شیتاکه بیشتر به دلیل خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچی خود استفاده می شود و منبع خوبی از روی هستند. حیوانات خانگی به خصوص سگ ممکن است کمبود روی داشته باشند که منجر به مشکلات پوستی و گوارشی می شود. آنها باید منبع ثابتی از روی در رژیم غذایی خود داشته باشند و قارچ شیتاکه منبع خوبی از این ویتامین است. یک فنجان قارچ شیتاکه پخته تقریباً ۲ میلی گرم روی دارد.
  علاوه بر روی قارچ شیتاکه حاوی پروتئین بالا و بسیاری از اسیدهای آمینه مشابه گوشت است. قارچ شیتاکه چه تازه چه خشک، حاوی فهرست طولانی از مواد مغذی مفید است. این فهرست شامل ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیم ها، فیبر، اسیدهای چرب ضروری و آنتی اکسیدان ها است.

  قارچ شیتاکه را می توانید به صورت خشک یا پودر تهیه کنید و آن را وعده غذایی حیوان خود قرار دهید. البته لازم به ذکر است که برای اینکه قارچ شیتاکه برای سگ شما ایمن و مغذی باشد، باید پخته شوند. چرا که سگ‌ها آنزیم‌هایی برای تجزیه فیبر قارچ ندارند، بنابراین قارچ‌ها را بپزید و پس از پخته شدن قارچ را برش داده و در غذای حیوان خود مخلوط کنید.

  آیا قارچ شیتاکه برای سگ بی خطر است؟

  کاملا. نه تنها قارچ شیتاکه برای سگ بی خطر است بلکه برای بهبود سلامت سگ عالی است.

  قارچ شیتاکه برای سگ

  قارچ شیتاکه برای سگ

  ۱۰ خاصیت قارچ شیتاکه برای سگ

  بیایید برخی از فوایدی که قارچ شیتاکه برای حیوان خانگی شما همراه دارد را بررسی کنیم.

  پشتیبانی از عملکرد ایمنی

  قارچ شیتاکه سرشار از مواد مغذی است که از عملکرد ایمنی حمایت می کند:

  • ویتامین دی
  • فلز روی
  • سلنیوم
  • آهن
  • پروتئین شامل اسید آمینه گلوتامین
  • مس
  • شیتاکه همچنین دارای لنتینان است. لنتینان یک بتا گلوکان است که فقط در شیتاکه یافت می شود. این ماده با افزایش تولید سلول های T و NK، سیستم ایمنی را تقویت می کند.

  خواص مبارزه با سرطان

  لنتینان موجود در قارچ شیتاکه می تواند با سرطان مبارزه کند. این ماده تولید اینترفرون آلفای ضد سرطان را افزایش می دهد.

  در یک مطالعه، لنتینان تزریقی رشد سلول های سرطان خون را مهار کرد. مطالعه دیگری نشان داد که مایکوکمیکال های قارچ شیتاکه باعث مرگ سلول های سرطانی می شود. مطالعات دیگر نشان می دهد که شیتاکه سلول های سرطانی معده را سرکوب و درمان می کند و می توانند نتیجه شیمی درمانی های مرسوم را بهبود بخشند.

  قارچ شیتاکه همچنین می تواند به کنترل التهاب در بدن سگ شما کمک کند. این موضوع مهم است زیرا التهاب مزمن می تواند منجر به سرطان و سایر مشکلات سلامتی طولانی مدت برای حیوان شما شود.

  کنترل وزن

  قارچ شیتاکه را به غذای سگ خود اضافه کنید. قارچ شیتاکه باعث افزایش سیری (احساس سیری) می شود و برای کنترل وزن عالی است. محققان طی تحقیقی دریافته اند که موش هایی که رژیم غذایی با دوز بالایی از قارچ شیتاکه داشتند، ۳۵ درصد کاهش وزن بدنشان را افزایش دادند. موش‌هایی که دوز بالاتری از شیتاکه دریافت کردند، توده چربی کل کمتر و تجمع چربی کمتری داشتند. افزودن پودر قارچ شیتاکه به رژیم غذایی پرچرب حیوان خانگی توصیه می شود.

  خواص آنتی اکسیدانی

  قارچ شیتاکه دارای ارگوتیونئین (یک اسید آمینه) و سلنیوم است که آنتی اکسیدان هستند. این آنتی اکسیدان های قوی رادیکال های آزاد مضر را کنترل می کنند و سلامت سلولی را حفظ می کنند. آنها رادیکال های آزاد را در بدن سگ جذب کرده و آنها را خنثی می کنند. رادیکال های آزاد سلول های آسیب دیده هستند. در صورت عدم کنترل، می توانند به آسیب رساندن به سلول های دیگر ادامه دهند. آنتی اکسیدان ها از آسیب هایی که می تواند باعث پیری زودرس، سرطان و بیماری های التهابی شود، جلوگیری می کند.

  حمایت از قلب و عروق

  قارچ شیتاکه یک غذای سالم برای قلب است. شیتاکه سدیم کمی دارد و فاقد چربی های اشباع شده است. همچنین حاوی اسید لینولئیک هستند. اسید لینولئیک یک اسید چرب ضروری امگا ۶ است که برای حمایت از سلامت قلب لازم است.

  کلسترول همچنین خطری برای قلب سگ شماست، به خصوص که بسیاری از پت ها از رژیم غذایی پرچرب استفاده می کنند. خوشبختانه، قارچ شیتاکه حاوی ترکیبات زیادی است که با کلسترول مبارزه می کند. آنها حاوی اریتادنین هستند که آنزیمی را که کلسترول تولید می کند، مهار می کند. بتا گلوکان موجود در شیتاکه نیز باعث کاهش کلسترول می شود.  جالب است بدانید که شیتاکه دارای استرول هایی است که جذب کلسترول را در روده متوقف می کند. یک مطالعه کاهش ۲۵ درصدی کلسترول را در موش هایی که به مدت یک هفته قارچ شیتاکه مصرف کردند، نشان داد.

  در نهایت، پتاسیم موجود در قارچ شیتاکه ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. این ویژگی برای سگ های مبتلا به بیماری کلیوی یا کوشینگ که ممکن است فشار خون بالایی داشته باشند مهم است.

  خواص ضد میکروبی

  نشان داده شده است که شیتاکه در برابر ۸۵ درصد ارگانیسم های باکتریایی آزمایش شده موثر است. شیتاکه همچنین مخمر و کپک را کنترل می کرد.

  ویتامین B برای انرژی و عملکرد مغز

  قارچ شیتاکه ممکن است برای سگ های پیری که اختلالات شناختی را تجربه می کنند مفید باشد. این خاصیت به این دلیل است که این قارچ حاوی مقادیر زیادی ویتامین B است. ویتامین های B به انرژی تبدیل می شوند و عملکرد شناختی را بهبود می بخشند.

  ویتامین‌های B همچنین هورمون‌ها را متعادل می‌کنند و از عملکرد آدرنال حمایت می‌کنند. غدد فوق کلیوی سگ شما استروئیدهایی تولید می کنند که در تنظیم اندام ها و سیستم های بدن او مهم هستند.

  محتوای ویتامین D بالا

  قارچ شیتاکه بالاترین میزان ویتامین D را در بین هر غذای گیاهی دارد. پس شما به کمک این قارچ می توانید ویتامین D بیشتری را بدون استفاده از ویتامین های مصنوعی در رژیم غذایی سگ خود بگنجانید.

  سگ شما به این ویتامین مهم برای جذب کلسیم و فسفر نیاز دارد. سگ شما همچنین برای سلامت استخوان و حمایت از سیستم ایمنی به ویتامین D نیاز دارد. و برای جلوگیری از بیماری های قلبی، دیابت، بیماری های خود ایمنی و برخی سرطان ها لازم است.

  سلنیوم برای سلامت پوست

  قارچ شیتاکه حاوی عنصر کمیاب سلنیوم است. سلنیوم به سلامت پوست سگ شما کمک می کند. قارچ شیتاکه با محتوای روی خود نیز می تواند بهبود پوست را بهبود بخشد. سلنیوم همچنین به تعادل هورمونی و عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند. و می تواند احتمال سرطان را کاهش دهد، آسیب DNA را کاهش دهد و سلامت مفاصل را بهبود بخشد.

  گوارش و سلامت روده

  قارچ شیتاکه حاوی فیبر است که از گوارش و سلامت روده حمایت می کند. این فیبرها همچنین از التهاب در روده جلوگیری می کنند. شیتاکه همچنین حاوی ۳۰ آنزیم مختلف است که به هضم کمک می کنند. یکی از آنزیم ها آمیلاز است. به تجزیه نشاسته کمک می کند. این ویژگی برای سگ هایی که از رژیم غذایی پر نشاسته استفاده می کنند مفید است.

  مقدار مجاز شیتاکه برای سگ

  قارچ شیتاکه را به صورت خشک خریداری نمایید و در آسیاب پودر کنید. سپس می توانید روزانه یک قاشق چای خوری را به  وعده شام ​​سگ اضافه کنید. (یک قاشق چای خوری یا معادل آن ۳-۲ قارچ کوچک پخته شده.)

  برای سفارش قارچ شیتاکه با ما در ارتباط باشید. واتس اپ:۰۹۳۷۰۲۴۶۴۳۶

  منبع: dogsnaturallymagazine.com/

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *