• فواید قارچ گانودرما: وقتی یک نوع قارچ به عنوان “پادشاه قارچ ها” نامگذاری می شود، مشخص می شود  که یک اتفاق ویژه در جریان است.  گرچه قارچ گانودرما شما را رویین تن نمی کند. اما به دلیل بازسازی سلول و پتانسیل تقویت ایمنی مشهور است، و می تواند کمک زیادی به بهبود کیفیت زندگی شما کند.
  قارچ گانودرما (یا ریشی) به شکل فن و به رنگ نارنجی تا قهوه ای مایل به قرمز یافت می شود.  این قارچ دارویی هزاران سال پیش و زمانی که برای اولین بار در فرهنگ های آسیایی مورد استفاده قرار می گرفت، تنها به خانواده سلطنتی اختصاص داشت. اما امروزه به صورت تجاری رشد کرده و در قالب های مختلفی از جمله چای گانودرما، کپسول و حتی محصولات زیبایی به فروش می رسد.

  قارچ گانودرما را می توان به صورت تازه خورد، اما به دلیل بافت چوبی این روش چندان متداول نیست.

  فواید قارچ گانودرما

  Rachel Gargiulo، مشاور تغذیه در یک مرکز تندرستی و سلامت (Nourishing Journey)، می گوید: “قارچ های گانودرما برای تحریک سیستم ایمنی، عملکرد کبد و ایجاد یک اثر ضد التهابی در بدن عالی هستند. حتی نشان داده شده است که رشد تومور را کاهش می دهد.”

  فواید گانودرما به اینجا ختم نمی شود.  گانودرما دارای فواید دارویی مثل تسکین دهنده استرس آداپتوژنیک نیز است. این قارچ دارای آنتی اکسیدان زیادی است، به همین دلیل از گذشته تا به امروز جز داروهای اصلی شرق محسوب می شوند. جای تعجب نیست که در حال حاضر همه در دنیا از این پادشاه استقبال می کنند!

  برای یادگیری آنچه علم در مورد فواید قارچ گانودرما برای سلامتی می گوید، با ما همراه باشید.

  فواید گانودرما

  فواید دارویی قارچ گانودرما

   

  فواید قارچ گانودرما برای سلامتی

  در حالی که قارچ های گانودرما به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است، اما می تواند عوارض جانبی – گوارشی خفیف ایجاد کند. ( در صورت بارداری، شیردهی، جراحی یا داشتن هر نوع اختلال در بدن، با پزشک خود مشورت نمایید.)

  در ادامه به ۱۰ مزیت قارچ گانودرما که توسط دانشمندان کشف شده است می پردازیم. – اگرچه باید توجه داشته باشیم که بسیاری از این مطالعات بر روی انسان انجام نشده است (یا اگر چنین بوده، اندازه نمونه بسیار کوچک بوده است. )

  ۱- آنها می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند

  از لحاظ تاریخی ، قارچ های گانودرما به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می شده است – حتی در فرهنگ های آسیایی به عنوان یک تحریک کننده سیستم ایمنی برای بیماران مبتلا به HIV و سرطان استفاده می شود. اعتقاد بر این است که بتاگلوکان های (قندهای پیچیده) موجود در قارچ باعث تحریک سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از عفونت می شود.

  ۲- قارچ گانودرما می تواند خستگی را برطرف کند

  قارچ های گانودرما آداپتوژن هستند، گیاهانی که به بدن کمک می کنند تا با استرس مقابله کند. در یک مطالعه بر روی ۱۳۲ بیمار مبتلا به نورآستنیا (وضعیتی که با خستگی جسمی و روحی مشخص می شود) ، نشان داده شده است که مصرف ترکیبی که در قارچ های گانودرما وجود دارد باعث بهبود درد و احساس تحریک پذیری می شود.

  ۳- ممکن است متحدی در برابر سرطان باشد

  مطالعات زیادی در مورد تأثیر قارچ گانودرما بر سلول های سرطانی انجام شده است. نتایج جالب توجه بوده است. یک مطالعه در مجله Oncology نشان داد که تومورها در سه بیمار سرطانی که قارچ گانودرما مصرف می کردند، کوچک شده است. محققان بر این باورند که گلوکان های بتا در قارچ ها ممکن است از رشد رگ های خونی جدید جلوگیری کند. این امر مهم است زیرا سلول های سرطانی برای رشد به یک منبع خون ثابت نیاز دارند. تری ترپن ها (روغن های اساسی AKA) موجود در قارچ ها نیز ممکن است از رشد و متاستاز تومورها جلوگیری کنند. تحقیقات اضافی نشان می دهد که این قارچ ها می توانند حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی را کاهش دهند و اثر پرتودرمانی را بهبود ببخشند.

  اگر در حال حاضر تحت درمان سرطان هستید، حتما قبل از افزودن قارچ گانودرما به برنامه معمول خود با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است با پروتکل شما تعامل داشته باشد.

  ۴- قارچ گانودرما می تواند فشار خون را کاهش دهد

  طبق یک مطالعه روی موش صحرایی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، نشان داد ترکیبات موجود در قارچ ریشی ممکن است به شما در حفظ فشار خون کمک کند. اما مجدد این نکته را یادآور می شویم، اگر در حال حاضر داروی فشار خون مصرف می کنید، قبل از مصرف قارچ ریشی با پزشک خود مشورت کنید – تداخل این قارچ با داروهای شیمیایی می تواند فشار خون را تا سطح خطرناک کاهش دهد.

  ۵- ممکن است برای مغز مفید باشد

  تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهد که قارچ های گانودرما ممکن است برای اختلالات نورودژنراتیو مانند بیماری آلزایمر درمانی باشد. همچنین ممکن است از مغز در برابر تشنج محافظت کند. برای اثبات این موضوع باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

  ۶-  توانایی مبارزه با آلرژی را دارد

  برخی مطالعات نشان داده اند که قارچ های ریشی ممکن است اثرات آنتی هیستامین داشته باشند. همچین از فواید دارویی قارچ گانودرما این است که می تواند اکسیژن رسانی بدن را بهبود بخشد. این عامل اصلی در مبتلایان به آسم مزمن و آلرژیک است.

  ۷- حاوی ترکیبات کاهش دهنده کلسترول است

  تری ترپن ها و بتا گلوکان ها ممکن است کلسترول تام و LDL را کاهش دهند. این دو فاکتور  “کلسترول بد” نامیده می شود.

  ۸- ممکن است برای بیماران دیابتی مفید باشد

  مشخص شد که قارچ گانودرما در یک مطالعه کوچک دو سو کور، کنترل شده با دارونما، قند خون را کاهش می دهد. (احتمالاً با مهار آنزیمی که گلوکز تولید می کند.) بعلاوه، پس از مشاهده استرس كلیوی قابل توجه و كاهش سطح قند خون در افراد مورد آزمایش، گروه متفاوتی از محققان نتیجه گرفتند كه قارچ های گانودرما می تواند از بروز عوارض كلیوی در بیماران دیابتی جلوگیری كرده یا آنها را متوقف كند.

  ۹- می تواند عملکرد کبد را بهبود بخشد

  اسپورهای قارچ گانودرما باعث بهبود سلول های کبدی در موش ها شده و باعث بهبود توانایی اندام در انتقال سموم از بدن می شود. کبد سالم همچنین می تواند برای حمایت از سایر مزایای سلامتی ذکر شده در بالا از جمله کنترل قند خون و آلرژی ها حیاتی باشد.

  ۱۰- گانودرما غنی از آنتی اکسیدان است

  نام مستعار دیگر اینقارچ  “قارچ جاودانگی” است، در واقع قارچ های گانودرما شما را برای همیشه زنده نگه نمی دارند! اما آنها خواص آنتی اکسیدانی دارند که می تواند خطر بیماری و پیری زودرس را کاهش دهد.

  آیا مصرف قارچ گانودرما عوارض جانبی دارد؟

  در کنار فواید دارویی گانودرما، عوارض جانبی احتمالی یا واکنش های آلرژیک به گانودرما شامل خشکی دهان، خارش دهان یا گلو، ناراحتی گوارشی یا مدفوع خونی است. البته تعداد بسیار معدودی این عوارض را تجربه می کنند.

  منبع :

  Reishi Mushrooms Are Popping up in More Wellness Products, but What Are the Benefits?

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  بعد از ضبط صدا باید ابتدا آن را تایید نمایید و سپس بر روی گزینه ثبت کلیک نمایید.