• قارچ گانودرما لوسیدوم (Ganoderma lucidum):

  گانودرما لوسیدوم: در حال حاضر، قارچ ها يکي از اميد بخشترين موجودات زنده ای هستند که در تحقيقات زيست فناوری (در عرصه هاي صنعت، پزشکي و کشاورزی) مورد استفاده قرار مي گيرند. در اين بين قارچ هاي کلاهدار دارويی، تبديل به يکی از منابع زيستی ارزشمند در صنايع غذایی شده اند.

  گانودرما (رِی‌شی یا جان‌افزا) معروفترين گونه در گروه قارچ هاست که قدمتی بیش از چهارهزار ساله دارد. جالب است بدانید گانودرما در چين به عنوان قارچ جاودانگي و در رده گیاهان برتر قرار می گیرد. این قارچ در فهرست ده ماده طبیعی برتر نیز قرار دارد و می توان مادام العمر و بدون هیچ گونه عوارض جانبی آن را مصرف کرد. در این مقاله قصد داریم به تمام جنبه‌های قارچ گانودرما بپردازیم و ببینیم عوارض و خواص گانودرما چه هستند.

  فهرست محتوا نمایش

  قبل از مطالعه ادامه مقاله، شما را به مشاهده ویدئو زیر دعوت میکنیم.

  آخرین به روز رسانی این مقاله : ۷ تیرماه ۱۴۰۲

  عنوان ویدئو : همه چیز درباره ی قارچ گانودرما لوسیدوم

  زبان گوینده: انگلیسی
  زیرنویس: فارسی
  فرمت: mp4
  زمان ویدئو: ۱۵:۳۷
  زمان لود ویدئو: متغیر (با توجه به سرعت اینترنت شما)

  ارزش غذایی گانودرما

  استفاده بشر از قارچ ها به هزاران سال پیش و به طور گستره به قرون وسطی باز می گردد. در ابتدا قارچ ها به عنوان طعم دهنده غذایی استفاده می شدند. اما امروزه قارچ ها جایگاهی کاملا متفاوت از مصارف سنتی پیدا کرده اند.

  از دیدگاه علم تغذیه، قارچ ها دارای چربی پایینی هستند. اما در مقابل غنی از پروتئین، کربوهیدرات و فیبر غذایی هستند. کربوهیدرات ها به عنوان فراوان ترین ترکیب موجود در گانودرما لوسیدوم شناخته شده است. همچنین پروتئین ها و مواد معدنی در جایگاه های بعدی قرار دارند.

  نتایج همچنین نشان می دهند که این قارچ منبع غذایی مهم از اسیدهای چرب غیر اشباع است. اسیدهای چرب غیر اشباع در حفظ سلامتی بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی نظیر  بیماری های قلبی – عروقی و بیماری های عصبی نقش مهمی دارند.
  از گانودرما به عنوان یک بسته دارویی- تغذیه ای و به عنوان غذایی سالم و منبعی بی نظیر از ترکیبات مغذی و معدنی نام برده می شود.

  ترکیبات موجود در قارچ گانودرما

  از بیست سال گذشته تحقيقات جدی روی خواص دارويی اين قارچ دارويی در دنيا شروع شده است. طی این دوره بیست ساله بيش از ۳۲۲ گزارش در رابطه با ترکيبات شيميايی قارچ گانودرما لوسیدوم و گونه هاي مرتبط منتشر شده است.

  طبع گانودرما لوسیدوم سرد و تر است. اندام بارده قارچ و اسپور گانودرما لوسیدوم حاوي حدود ۴۲۲ ترکيبات فعال زيستي مختلف است. هر یک بسيار ارزشمند هستند و از خواص آن مي توان به درمان سرطان معده، هپاتيت A B C، آرتروز، دردهاي عصبي، بيخوابي، برونشيت، آسم، زخم معده، فشار خون، کلسترول بالا اشاره نمود.

  به طور عمده این ترکیبات عبارتند از: تري ترپنها، پليساکاريدها، نوکلئوتيدها، استرولها، استروئيدها،سوپراکسید دیسموتاز ،ژرمانیوم ارگانیگ ، پروتئينها، پپتيدها و عناصر کمياب. در ادامه به صورت خلاصه به این ترکیبات اشاره می کنیم.

  نقش هر ترکیب در بدن :

  1. تری ترپن ها( Terpène): در اين قارچ حداقل ۱۴۲ نوع تري ترپن گزارش شده است که يکي از مهمترين آنها انواع گنودريك اسيدها هستند. تری ترپن به بهبود عملکرد گوارشی کمک می کند. ضد آلرژی و ضد التهاب و ضد تومور است. در شکل زیر ساختمان بعضي از تري ترپنهاي موجود در قارچ گانودرما آمده است.
  2. پلی ساکارید ها: به خوبی سطوح کلسترول نامطلوب بدن را کاهش میدهد. چربی را از بین میبرد. سیستم ایمنی را تقویت میکند و سلول های سرطانی را متوقف می کند.
  3. استرول ها( Sterols): استرول گیاهی( فیتواسترول)  دارای یک خاصیت اصلی بوده، به طوریکه به کاهش کلسترول کمک می کند. براساس موسسه ملی قلب، ریه و خون در ایالات متحده، اضافه کردن ۲ گرم از استرول گیاهی به رژیم روزانه ممکن است باعث کاهش ۵ تا ۱۵ درصدی کلسترول شود.
  4. استروئیدها: در بدن دو نقش مهم بازی می‌کنند اول انابولیک دوم اندروژنیک. انابولیک اثراتی می‌باشد که باعث رشد توده عضلانی در بدن می‌شوند.
  5. سوپراکسید دیسموتاز: این ماده برای آنتی اکسیدان ها موثر است ضد رادیکال های آزاد و ضد پیری است و روند پیری سلول را کند و جوانسازی را تسریع می کند.
  6. ژرمانیوم ارگانیگ: این ماده معدنی کمیاب گردش جریان خون را بهبود میبخشد. انرژی را افزایش می دهد ، مانع خستگی می شود و سیستم ایمنی را تقویت میکند و سموم بدن را دفع میکند.

  قارچ گانودرم لوسیدوم

  ترکیبات اصلی گانودرما و خواص هر یک آن ها

  خواص آدنوزین گانودرما
  خواص تری ترپنوئید ها
  خواص پلی ساکاریدهای گانودرما

  خواص قارچ گانودرما لوسیدوم

  با توجه به ترکیباتی که ذکر شد این قارچ برای انواع بیماری ها موثر است. نشان داده شده که پلي ساکاريدهای اين قارچ علاوه بر درمان سرطان ويژگی های ضدويروسی، التهاب، ديابت، فشار خون بالا و جلوگيري از لخته شدن خون نيز دارند.

  عصاره آبی گانودرما لوسيدوم توانايي بازدارندگي از رشد ويروس HIV-I و جلوگيري از فعاليت پروتئاز اين ويروس را دارا است. همچنین این ترکیبات برای بیماری هایی از قبیل:  آرتریت روماتوئید، آسم، آکنه، پارکینسون، بیماری های کبدی، مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس، ایدز، پسوریازیس، تنظیم خواب، درمان سرطان و غیره موثر است.

  همچنین سبب کاهش وزن و جلوگیری از ریزش مو و افزایش سوخت و ساز بدن می شود. گانودرما به عنوان یک گیاه آداپتوژن تعادل بدن را حفظ کرده و در عین حال اعضا و اجزای آن را تقویت می کند. تحقيقات نشان داده که عصاره های مختلف جدا شده از این گیاه  از رشد تومورها از طريق فعال کردن پاسخ سيستم ايمني و تحريك توليد سيتوکين ها، جلوگيري مي کند. البته باید توجه داشت گانودرما دارو نیست بلکه یک سوپر فود و مکمل غذایی کامل است!

  قارچ گانودرما برای چه بیماری هایی خوبه؟

  اگر بخواهیم لیستی از مواردی که گانودرما در بهبود آن ها موثر است، ذکر کنیم، این لیست شامل موارد زیر خواهد بود:

  • سرطان بویژه سرطان پروستات و سینه
  • تقویت دستگاه ایمنی
  • استرس، اضطراب و افسردگی
  • قند خون
  • مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS)
  • میگرن
  • ایدز
  • روماتیسم و آرتروز
  • عفونت ادراری
  • پارکینسون
  • فشار خون
  • حساسیت
  • نازایی
  • تیروئید
  • کبد چرب
  • ناراحتی های کبد
  • آکنه
  • آسم
  • نقرس

  خاصیت ضد سرطانی گانودرما  

  این ویژگی از طریق کاهش التهابات، افزایش فعالیت گلبول‌های سفید خون (که در مبارزه با سرطان و بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به سرطان مؤثر است) و جلوگیری از رشد تومورها انجام می‌گیرد. در پیشگیری و بهبود برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه و سرطان پروستات مؤثر است. قارچ گانودرما بر روی هورمون تستوسترون تأثیراتی دارد.
  مطالعات گسترده ای صورت گرفته تا تأثیر این قارچ بر روی سرطان پروستات مشخص شود. از جمله این آزمایشات می توان به آزمایش تانچلی لا در چین اشاره نمود که مشخص نمود که گانودرما به جهت اثر بر روی هورمون های تستسترون میتواند تا ۶۲٪ به بهبود سرطان پروستات کمک کند.

  خاصیت تقویت سیستم ایمنی 

  قارچ گانودرما از گذشته در چین برای تقویت سیستم ایمنی استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که گانودرما عملکرد ایمنی بدن را در شرایط in vivo و in vitro تعدیل میدهد. اثرات ایمنی تعدیل کننده گانودرما از جمله ارتقاء عملکرد ایمنی ذاتی، ایمنی هومورال و ایمنی سلولی است.

  به طور خاص، پلی ساکاریدهای این قارچ ممکن است بر سلولهای ایمنی و سلول های مرتبط با سیستم ایمنی از جمله لنفوسیتهای B و T، سلولهای دندریتیک، ماکروفاژها و سلولهای کشنده طبیعی تأثیر بگذارد. علاوه بر این، مکانیسم های تعدیل کننده ایمنی سلولی و مولکولی، گیرنده های احتمالی درگیر و راه های سیگنالینگ محرک نیز خلاصه شده است.

  در واقع قارچ گانودرما محتوی ترکیبات آلی است. ترکیبات آلی و منحصر به فرد که تأثیرشان در تقویت سلول‌های دستگاه ایمنی و افزایش سلامت به اثبات رسیده است.  این قارچ باعث تحریک و بهبود عملکرد سیستم ایمنی شده و با توجه به خواص  آنتی وایرال و آنتی باکتریال ،موجب کاهش احتمال ابتلا به عفونت به خصوص عفونت در دستگاه گوارش و روده  نیز خواهد شد.

   خاصیت ضد افسردگی

  ازجمله خواص این قارچ می‌توان به کاهش خستگی و افسردگی اشاره کرد که نتیجه آن بهبود کیفیت زندگی است. باتوجه به مطالعه انجام شده بر روی ۱۳۲ فرد مبتلا به ضعف اعصاب، پژوهشگران به نتایج خوبی رسیدند. پژوهشگران دریافتند در اثر مصرف ۸ هفته‌ای قارچ گانودرما، خستگی افراد کاهش یافته و افراد بیشتر احساس تندرستی می‌کنند.

  درمان افسردگی با گانودرما

  درمان افسردگی با گانودرما

  کنترل قند خون 

  عصاره گانودرما لوسیدم به عنوان درمان جایگزین برای دیابت شناخته میشود. همانطور که در بالا اشاره شد قارچ لوسیدم حاوی ترکیبات موثر پلی ساکارید ها، پروتئین ها، پروتئوگلیکان ها و تریترپنوئیدهای خاص می باشد. این ترکیبات  روی کاهش قند خون موثراند.

  طبق گزارش ها:

  پلی ساکاریدهای این قارچ با افزایش سطح انسولین و کاهش سطح قند پلاسما روی دیابت موش ها اثر مثبتی دارند. پروتئوگلیکان ها با بازدارندگی از آنزیم پروتئین تیروزین فسفات از ۱B در درمان دیابت نقش دارند.

  این قارچ به شکل مکمل و همزمان با مصرف داروهای اصلی باید مصرف گردد. همچنین گانودرما لوسیدم بسیاری از عوارض جانبی بیماران دیابتی را میتواند برطرف نماید.

  ام اس 

  گانودرما لوسیدوم با خاصیت آداپتوژن سازی خود تاثیر بسیار  مثبتی بر بیماری ام اس دارد. آداپتوژن سازی  موجب کاهش حملات سیستم ایمنی به سلول های عصبی می شود.. کاهش حملات سیستم ایمنی تاثیر بسیار زیادی در کنترل بیماری دارد.  به همین دلیل گانودرما و ام اس ارتباط بسیار زیادی با یکدیگر داشته و می تواند نقش موثری در کنترل این بیماری ایفا کند.

  تاثیر گانودرما روی کبد چرب

  گانودرما لوسیدوم به دلیل اینکه حاوی مقادیر زیاد آنتی اکسیدان می باشد باعث ترمیم سلولهای کبدی شده و به بازسازی آن کمک می کند. همچنین به دلیل خاصیت ضد التهابی مانع از ایجاد التهاب در کبد می شود.

  تقویت کلیه 

  به طور کلی، بیماری  های کلیوی ناشی از موارد زیر است:

  • گردش خون ضعیف- سلول کلیه فاقد اکسیژن و مواد مغذی است.
  • مسمومیت- سلول کلیه به دلیل مسمومیت می میرد.
  • عفونت- سلول های کلیوی توسط باکتری یا ویروس آلوده شده و باعث التهاب می شوند.
  • واکنش خود ایمنی- سلول کلیه توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می گیرد.

  تاثیر گانودرما روی کلیه

  گانودرما به طور موثری به بهبود گردش خون، سم زدایی بدن، تقویت سیستم ایمنی و تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند. بنابراین، مصرف گانودرما به بهبود بیماری کلیوی ناشی از دلایل فوق کمک می کند.
  گانودرما لوسیدوم برای تقویت کلیه می تواند کارکردهای این عضو مهم را تقویت کند. اسید نوکلئیک موجود در آن کلیه را تقویت می کند تا بتواند سموم را خنثی سازد. گانودرما پروتئین موجود در ادرار را کاهش می دهد و کلسترول را تجزیه می کند.

   تاثیر گانودرما روی آکنه 

  این گیاه دارویی به دلیل وجود مقادیر بالای ژرمانیوم ارگانیک و سایر مواد معدنی در بافت خود، قابلیت سم زدایی بالایی دارد. به همین خاطر است که مصرف گانودرما پوست را شفاف تر می کند. لازم به ذکر است که طی فرآیند سم زدایی سموم اضافی از طریق پوست (معمولا به شکل جوش) دفع می شود.

  بعد از تکمیل سم زدایی، آکنه بصورت خودکار کاهش میابد. این یک فرآیند کاملا طبیعی است. همچنین همانطور که در بخش های بالا اشاره شد، مصرف قارچ گانودرما می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند و جریان خون را بهبود بخشد. این کار در نهایت منجر به بهبود وضعیت آکنه می شود.

  بهبود آسم

  اینترفرون آلفا، اینترفرون بتا و سلول های لنفاوی از تنظیم کننده های سیستم ایمنی بدن هستند . این گروه سلول های ایمنی بیش فعال را سرکوب کرده و سلول های ضعیف تر را تقویت می کنند. به این ترتیب سیستم ایمنی پیچیده بدن حفظ می شود و توازن می یابد.
  گانودرما می تواند اینترفرون آلفا و اینترفرون گاما را تقویت کند و به همین خاطر در بهبود آسم موثر است.

  درمان آسم با گانودرما

  بهبود آسم با گانودرما

  تاثیر روی نقرس 

  از دلیل اصلی ابتلا به بیماری نقرس افراط در مصرف پروتئین های حاوی پورین  مانند گوشت قرمز می باشد. زمانی که پورین بیش از حد جذب می کنیم اسید اوره افزایش می یابد. دلیل دوم ابتلا به این بیماری عملکرد ضعیف برخی اعضای بدن است که منجر به تولید بیش از حد اوره در بدن، مشکل متابولیسم و از بین بردن اسید اوره و یا ترکیبی از هر دو مورد می باشد.

  برای کنترل و درمان بیماری نقرس باید اعضایی مانند کبد و پانکراس تقویت گردد (اعضای مرتبط با اسید اوره). گانودرما لوسیدم می تواند اعضای داخلی بدن را تقویت کرده و متابولیسم اسید اوره را متوازن سازد. همچنین گانودرما قرمز به عنوان سم زدای قوی عمل کرده و میتواند در دفع و پاکسازی بدن از اسید اوره نقش قابل توجهی داشته باشد.

  درمان و بهبود پیسی یا ویتیلیگو 

  گانودرما با خاصیت آداپتوژن سازی ،موجب تعادل در بدن میشود. در نتیجه حملات ناشی از سیستم ایمنی بدن که در بیماری پیسی با حمله به سلولهای تولید رنگدانه در پوست رخ میدهد تا حد بسیار زیادی کنترل می شود. بیشتر بدانید: قارچ گانودرما برای پیسی 

   بهبود پارکینسون

  تحقیقات انجام شده نشان داده اند که ترکیبات موجود در  گانودرما لوسیدوم دارای کنش های داروشناختی گسترده ای از جمله ایجاد تعادل در سیستم ایمنی هستند، این ترکیبات التهاب را از بین می برند، تولید انرژی میتوکوندری را افزایش می دهند و رادیکال های آزاد را از بین می برند. همچنین ترکیبات موجود در گانودرما بعد از ایسکمی مغزی مانع از تخریب نورون ها می شود.

  درمان و پیشگیری بیماری های ویروسی مثل HSV , HIV , HPV 

  مقادیر بالای تری ترپن های موجود در قارچ گانودرما لوسیدوم دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی قوی بوده و با از بین بردن ویروس جهت پیشگیری و درمان بیماری های ویروسی از جمله بیماری های آمیزشی مثل زگیل تناسلی و تبخال تناسلی مفید می باشد.

  تقویت و افزایش رشد مو

  قارچ گانودرما قرمز به دلیل خواص ضد التهابی که دارد موجب بهبود گردش خون در بدن شده و با تقویت فولیکول های مو به افزایش رشد و تقویت  موی سر کمک شایانی می کند. این افزایش گردش خون در پوست سر از سفیدی زودرس مو‌ها نیز جلوگیری می کند.

  همچنین از آنجایی که  استرس و رادیکال های آزاد از دلایل اصلی ریزش مو هستندو قارچ گانودرما غنی از آنتی اکسیدان هاست. گانودرما رادیکال های آزاد را از بین برده و با درمان استرس به درمان ریزش مو کمک می کند.

  نحوه مصرف گانودرما

  شیوه و مقدار مصرف گانودرما

  چای گانودرما

  طرز تهیه چای و دمنوش گانودرما

  گانودرما عوارض دارد؟

  شاید برای شما سوال باشد که در کنار فواید گانودرما، آیا مصرف گانودرما عوارض جانبی خاصی ایجاد می کند یا خیر.

  در پاسخ باید بگوییم برخی از افراد ممکن است بعد از مصرف این قارچ برای چند روز واکنش موقت را تجربه کنند که این واکنش ها برای بیماران خاص مشهودتر است.

  هنگامی که این واکنش‌ها بوجود می آید، بیشتر مردم فکر می کنند گانودرما وضعیت آنها را وخیم تر می کند و از درمان مایوس شده و گانودرما را کنار میگذارند.

  اما این سوء تفاهم ترین جنبه این قارچ است!

  در واقع، این واکنش‌ها عوارض گانودرما نیستند. این بخشی از روند بهبودی است که باید طی کنید. برای مثال قیاس‌های زیر را در نظر بگیرید:

  ۱- تمیز کردن اتاق

  تصور کنید یک اتاق دارید که مدت‌هاست آن را تمییز نکرده اید. بدون شک گرد و غبار زیادی روی وسایل را پوشانده است. سرانجام، تصمیم می گیرید این اتاق را تمیز کرده و وسایل ناخواسته را دور بریزید.

  وقتی شروع به تمیز کردن این اتاق می کنید چه اتفاقی می افتد؟ آیا می توانید جلوی گرد و غبارهایی را که در تمام اتاق پخش می شود را بگیرید؟ آیا هنگام شروع تمیز کردن، اتاق کثیف تر نمی شود؟ آیا سرفه و عطسه نمی کنید؟

  شما می خواستید یک اتاق تمیز و مرتب داشته باشید. اما در ابتدا، به جای آن، یک اتاق کثیف و گرد و خاکی تر می بینید. چرا؟ پاسخ خیلی ساده است چون این بخشی از فرآیند تمیز کردن است.

  ۲- عریض کردن یک جاده را درنظر بگیرید

  تصور کنید که یک جاده باریک وجود دارد که دو شهر را به هم وصل می کند. شورای شهر محلی تصمیم به بازسازی آن میگیرد تا با تعریض آن از حجم ترافیک خودرو ها بکاهد.

  حدس بزنید با شروع پروژه چه اتفاقی می افتد؟ ماشین های غول پیکر روسازی راه مستقر شده اند و کامیون های بزرگ وارد محوطه ساخت و ساز شدند.

  این پروژه برای سهولت ترافیک و کوتاه کردن زمان سفر در نظر گرفته شده است. اما در آغاز، ترافیک بدتر می شود و زمان سفر طولانی تر می شود. چرا؟ زیرا این بخشی از روند ساخت جاده است. پس از اتمام پروژه، یک جاده عریض تر خواهید داشت. ترافیک بسیار نرم تر است و زمان سفر کوتاهتر می شود.

  ۳- ورزش برای سلامتی

  آیا ورزش برای سلامتی شما مفید است؟ البته که مفید است. خودتان را در نظر بگیرید که چند سال ورزش نکرده اید. اما به یکباره ورزش سنگین را شروع می کنید. روز بعد چه احساس می کنید؟

  در تمام بدن احساس درد نمی کنید؟ کاملا طبیعی هست که درد فقط واکنش موقتی بدن شماست. با ادامه ورزش، به تدریج احساس بهتری خواهید داشت.

  در غالب مواقع تغییرات با درد شروع می شوند و مثالهای بیشماری است که به درک این واقعیت کمک می کند. پس این بخشی از زندگی ما است.

  روند بهبودی به کمک گانودرما هم دقیقا همینطور است. اگر بعد از مصرف این قارچ احساس می کنید بدتر شده اید این‌ها عوارض گانودرما نیست بلکه یک خبر خوب است که نشان میدهد بدن شما در حال پاکسازی اولیه میباشد اگرچه احساس ناراحتی را دوست ندارید.

   عوارض موقت گانودرما

  واکنش موقتی گانودرما به دلایل زیر اتفاق می افتد:

  • پاکسازی و انسداد گردش خون شما
  • از بین بردن سموم بدن
  • و بهبود قانون اساسی بدن

  در حقیقت، گانودرما یکی از بی خطرترین گیاهان است که به عنوان یک گیاه تطبیقی ​، به متعادل کردن شرایط بدن کمک می کند. (بدون هیچ گونه عوارض جانبی )

  نمونه هایی از عارضه‌های موقت

  ممکن است فشار خون بالا در ابتدا قبل از پایین آمدن، کمی بیشتر شود. همین مورد در مورد قند خون بالا (دیابت) نیز صدق می کند.

  در مورد درد مزمن معده، ممکن است در ابتدا احساس کنید که معده شما دردناکتر می شود.

  سایر واکنشهای متداول عبارتند از:

  • درد جزئی بدن
  • خارش بدن – ممکن است سموم زیادی در بدن تجمع کرده باشد.( اغلب زمانی اتفاق می افتد که شما داروهایی مانند مسکن درد، استروئیدها یا قرص های خواب آور را برای طولانی مدت مصرف کرده باشید.)
   در این حالت دفع سموم با خارش و ایجاد نقاطی مانند جوش قرمز روی پوست نمود پیدا خواهدکرد که اینها واکنشهای بسیار طبیعی بدن است. هنگامی که گانودرما سموم بدن را از بین برد، وضعیت شما به طور خودکار بهبود می یابد.
  • آکنه – مانند موارد فوق، این یک هم نمود خارجی سم زدایی است که از طریق صورت منتقل می شود.
  • اسهال – این نیز یک اثر سم زدایی است. این بار، دفع سموم از طریق روده است. در طی چند روز باید اسهال کاهش یابد.
   همه این تأثیرات موقتی است که نشان می دهد که به زودی شما در بالاترین سطح سلامت قرار خواهید گرفت.
  در صورت مشاهده عوارض گانودرما باید چه کار کرد؟

  در صورت بروز هرگونه واکنش موقت گانودرما نگران نباشید. مصرف آن را تا بهبود وضعیت خود ادامه دهید. اگر نمی توانید آن را تحمل کنید، کافی است دوز مصرف را کاهش دهید و وقتی احساس بهتری داشتید دوباره دوز آن را افزایش دهید.

  چرا برخی می گویند گانودرما عوارض جانبی دارد؟

  در واقع، گانودرما لوسیدوم به شرط رعایت دوز استاندارد روزانه، به خودی خود عوارض جانبی حتی برای مصرف طولانی مدت ندارد. عوارض جانبی فقط درصورتی رخ می دهد که تولیدکنندگان استروئیدها یا داروهای دیگر را با گانودرما مخلوط کنند. (این موضوع بیشتر در محصولات ترکیبی مثل مکمل ها یا قهوه های حاوی گانودرما دیده می شود)

  همچنین وجود فلزات سنگین مانند جیوه یا سرب همچنین می تواند عوارض جانبی برای مصرف طولانی مدت ایجاد کند. روش کشت ضعیف و محل کشت آلوده اغلب منجر به این آلودگی می شود.

  عوارض احتمالی مصرف گانودرما

  همانطور که گفته شد گانودرما دارو نیست و در طبقه بندی غذایی، محصولی ایمن و بدون عوارض گزارش شده است. اما این قارچ نیز مانند تمامی محصولات گیاهی و شیمیایی در صورت عدم رعایت دوز مصرفی، دارای عوارض جانبی موقت می باشد. برخی از عوارض ناخواسته خفیف با مصرف گانودرما گزارش شده که اغلب ناشی از عکس العمل بدن به سم زدایی و یا مصرف افراطی قارچ گانودرما است. این عوارض شامل این موارد می باشد:

  • عطسه و واکنش های آلرژیک
  • سرگیجه
  • خون دماغ
  • مشکلات گوارشی
  • خارش پوست
  • خشک شدن بینی، دهان و گلو
  • آکنه و بثورات جلدی
  • خون در مدفوع
  عوارض قارچ گانودرما

  بررسی خواص و عوارض قارچ گانودرما

  ملاحظات مصرف:

  در مصرف زیاده روی نکنید. استاندارد مقدار مصرف گانودرما را رعایت کنید. در صورت مصرف متعادل، سلامتی، نشاط، افزایش انرژی را تجربه خواهید کرد.

  هرگز دز بالایی از قارچ را شروع به مصرف نکنید, از یک گرم در هر وعده شروع کرده و میزان مصرف روزانه خود را کم کم افزایش دهید.

  کسانی که بیماری قندی یا افت فشارخون دارند.  مصرف خود را باید به دو یا سه وعده در روز قسمت کنند.  مثلا با فاصله زمانی حداقل ۴ ساعت میل نمایند. (این قارچ ممکن است سبب تشدید کاهش فشار شود)

  مصرف گانودرما موجب رقیق شدن خون و کاهش فشار می شود لذا درصورت داشتن عمل جراحی، جراحی دندان و… که سبب خونریزی میشود ده روز قبل، مصرف آن را قطع نمایید.

  مصرف گیاهان دارویی برای بیماران خاص باید زیر نظر پزشک انجام شود. حتما درباره نحوه مصرف گانودرما با پزشک متخصص مشورت کنید. در ادامه تعدادی از تداخلات دارویی با گانودرما را آورده ایم.

  استفاده از مطالب این وبسایت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است.

  تداخلات دارویی با گانودرما

  تداخلات دارویی با گانودرما 

  منابع مفید انگلیسی : https://www.healthline.com/nutrition/reishi-mushroom-benefits

  با توجه به اینکه قارچ های ارائه شده مجموعه گانودرم با کمپوست اختصاصی حاوی چندین چوب مرغوب و غنی تغذیه شده، قارچ ها بالاترین کیفیت و خاصیت را دارا هستند از مصرف روزانه بیش از ۲ گرم گانودرما خودداری کنید .البته به جهت درمان برخی بیماری ها مقدار گفته شده قابل افزایش میباشد( زیر نظر پزشک) در ضمن همراه محصولات( گانودرما، شیتاکه، ترکی تیل) بروشور نحوه مصرف تقدیم می شود.

  شیوه نگهداری گانودرما مانند تمامی ادویه هاست یعنی نسبت به گرما و سرما مقاوم است. اما باید در محیط خشک و به دور از رطوبت نگهداری شود.

  طول دوره ی درمان با توجه تفاوت های فردی، در هر فرد با دیگری متفاوت است. بنابراین زمان درمان ممکن است در برخی موارد بیشتر به طول بیانجامد. در طول دوره صبور باشید و مرتب و منظم از قارچ ها استفاده کنید. توصیه می‌شود در طول درمان مقدار بیشتری از آب، میوه و سبزیجات استفاده نمایید. همچنین از مصرف مشروبات الکلی و سیگار خودداری کنید.

  در کل توصیه می شود برای موارد خاص درمانی قبل از مصرف ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. تا در طی دوره وضعیت شما تحت نظر قرار گیرد. مصرف گانودرما به افراد زیر توصیه نمی شود کودکان زیر ۳ سال/ زنان باردار و شیرده قبل یا بعد از عمل جراحی یا زایمان/ افراد مبتلا به سرطان در مدت شیمی درمانی/ افراد دارای سابقه پیوند عضو( گانودرما بدلیل تقویت سیستم ایمنی بدن, عضو جدید را پس می زند)

  گانودرما با گیاهان و مکمل هایی که ممکن است فشار خون، قندخون و سرعت لخته شدن خون را کاهش دهند، تداخل دارد. برخی از این گیاهان شامل: گلپر، انیسون، آرنیکا، گل میخک، دانشن، سیر، زنجبیل، جینکو، جینسینگ پاناکس، شاه بلوط، شبدر قرمز و زردچوبه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۵ رای

  47 دیدگاه در “خواص و عوارض قارچ گانودرما لوسیدوم (گانودرما قرمز)

  1. سمیرا گفت:

   با سلام بنده دیابت نوع ۲ دارم از قهوهای گانودرما استفاده کنم یا پودر قارچ هر کسی یه چیزی میگه

   1. گانودرم گفت:

    سلام و درود آنچه که برای دیابت میتونه مفید باشه قارچ گانودرماست. قهوه و سایر ترکیبات تاثیری روی کنترل دیابت ندارند. بنابراین تهیه قارچ گانودرما خالص بسیار اقتصادی تر خواهد بود

  2. فاطمه گفت:

   باسلام.من پسوریازیس دارم.به من گفتن لوسیدوم استفاده کنم که عصاره ی قارچ گانودرما رو داره.واقعا تاثیرداره؟

   1. گانودرم گفت:

    سلام فاطمه عزیز. بله طبق تجربه چندین ساله قارچ گانودرما برای پسوریازیس خیلی موثر بوده و رضایت زیاد داشتیم.

  3. ناشناس گفت:

   سلام وقت بخیر
   از این محصول براای درمان کیست تخمدان اندومتریوما استفاده میش؟؟؟
   و این با داروهایی ک ب ا بارداری استفاده میش تداخل داره یا ن میش همزمان استفاده کنیم؟؟

   1. گانودرم گفت:

    در حال حاضر، وجود تحقیقات علمی کافی برای تأیید کارایی قارچ گانودرما (Ganoderma lucidum) در درمان کیست تخمدان یا اندومتریوما وجود ندارد. نتایچ مثبت را در بین مشتریان دیده ایم اما اطلاعات دقیق و مستقل درباره تأثیرات آن بر کیست تخمدان یا اندومتریوما محدود است.
    بهتر است در صورت بروز مشکلات مرتبط با کیست تخمدان یا اندومتریوما، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند بر اساس شرایط شما و تاریخچه پزشک راهنمایی مناسبی درباره درمان‌های قابل استفاده برای شما ارائه دهد. در بعضی موارد، پزشکان ممکن است از مکمل‌های غذایی مانند قارچ گانودرما به عنوان یک بخش از درمان تکمیلی استفاده کنند، اما این تصمیم به صلاحدید پزشک شما بستگی دارد.

  4. هادي گفت:

   سلام ايا براي دفع سرب بدن تاثير داره چند روز طول ميكشه سرب بدن دفع شه چون من سرب بدن م بالا هست ممنون

   1. گانودرم گفت:

    سلام هادی عزیز. خیر قارچ گانودرما برای دفع سرب تاثیر چندانی ندارد.

  5. احمد گفت:

   سلام آیا گانودرما لوسیدوم برای زخم روده(روده بزرگ) هم یک درمان است؟یعنی درمان کننده کولیت روده است؟

   1. گانودرم گفت:

    سلام احمد عزیز. مصرف خوراکی گلوکان های قارچ یک درمان مؤثر برای جلوگیری از دیسپلازی مرتبط با کولیت از طریق تعدیل التهاب مخاطی و تکثیر سلولی است. (منبع: ncbi) گونه‌های قارچی مانند قارچ ترکی تیل، گانودرما، یال شیر و چاگا همگی گونه‌هایی هستند که دارای مزایای سلامت روده هستند. طبق مقالات این گونه از قارچ‌ها از بهترین قارچ های دارویی برای سلامت روده هستند. با این حال محض احتیاط با پزشک خود مشورت کنید.

  6. ناشناس گفت:

   سلام گانودرما برای بیماری واریکوسل هم خوبه؟؟؟ برطرف میکنه

   1. گانودرم گفت:

    سلام و درود گانودرما برای واریکوسل تاثیر چندانی نداره

  7. محمد گفت:

   سلام آیا گانودرما لوسیدوم برا درمان و دفع عفونت اچ پی وی از بدن مفید هست؟

   1. گانودرم گفت:

    سلام محمد عزیز. بله گانودرما برای اچ پی وی عالیه. البته اگر تایپ ویروس پرخطره حتما قارچ شیتاکه هم تهیه کنید. پک این دو قارچ در بخش فروشگاه قابل سفارشه.

  8. ناشناس گفت:

   سلام قارچ گانودرما لوسیدوم برای آسم هم خوبه؟

   1. گانودرم گفت:

    سلام و درود. بله قارچ گانودرما لوسیدوم به طور سنتی برای بیماری‌های ریوی مانند آسم و برونشیت نیز استفاده می‌شود. در طب سنتی چینی (TCM)، ریه‌ها به عنوان اندام پردازش احساسات بدن شناخته می شوند که تا حد زیادی با تنفس مرتبط است. فواید قارچ گانودرما برای حمایت از ریه ها به بهبود سلامت کل بدن کمک می‌کند.

  9. مهدوی گفت:

   سلام من بیماری آلوپسی یا همان ریزش سکه ای مو به مدت ده ساله مبتلا هستم در حال حاضر قرص روفانیب ۵ مصرف میکنم ولی تا به حال اثر بخشی خوب و قطعی نداشته ام . ایا مصرف گانودرما میتواند برایم موثر باشد؟؟لطفآ راهنمایی کنید تشکر

   1. گانودرم گفت:

    سلام و احترام خدمت شما / گانودرما ثابت کرده است که می تواند به عنوان یک تعدیل کننده سیستم ایمنی عمل کند.
    البته باید در نظر داشت، هیچ مطالعه ی گسترده ای در زمینه تاثیر گانودرما بر الوپیسی وجود ندارد، اما با توجه به ترکیبات فعال این قارچ و تجربه چند ساله ما به نظر می رسد گانودرما در چنین درمانی مفید باشد.گانودرما یک پاسخ ایمنی مناسب ایجاد می کند، حمله به فولیکول های مو را کاهش داده و رشد مو های سالم را تقویت کند.

  10. ناشناس گفت:

   آیا فواید و خواص گانودرما بر کبد چرب شامل کبد چرب الکی و غیر الکی هم می شود ؟

   1. گانودرم گفت:

    درود خدمت شما بله گانودرما برای کبد پرب کاملا موثره، بیماری کبد چرب الکلی (ALD) و کبد چرب غیرالکلی (NAFLD)

  11. مینا آقاسی گفت:

   چه مدت لازمه تا تاثیر گانودرما مشخص بشه؟ چند روز از گانودرما لوسیدوم استفاده کنم تا تاثیرش رو ببینم

   1. گانودرم گفت:

    هنگامی که شروع به مصرف قارچ گانودرما می کنید، زمان می برد تا بدن شما با مکمل دارویی جدید سازگار شود. با این حال، برای مشاهده نتایج، باید حداقل دو هفته منتظر بمانید. اما ممکن است این اثر را در یک دوره زمانی کوتاهتر احساس کنید

  12. ناشناس گفت:

   در بخش تاثیر قارچ گانودرما روی تقویت سیستم ایمنی نوشته اید: ایمنی هومورال و لنفوسیت B این ها رو میشه توضیح بدین؟

   1. گانودرم گفت:

    در هومورال، پادتن‌ها به عنوان ریزمولکول‌های واسطه، وارد عمل می‌شوند. این سیستم از اجزای مولکولی و سلولی تشکیل می‌شود که در فرایند ایمنی بدن نقش دارند و به مقابله با خطرات می‌پردازند. نقش اصلی در فرایند ایمنی هومورال برعهده لنفوسیت‌های بی است. این سلول‌ها پس از برخورد با آنتی‌ژن مختص به خود، فرایند رشد و تقسیم را می‌گذرانند.

  13. ناشناس گفت:

   همسر من وارفارین استفاده می کنه ، میتونه از قارچ گانودرما استفاده کنه ؟ گانودرما با وارفارین تداخل دارد ؟

   1. گانودرم گفت:

    گانودرما یک ضدانعقاد طبیعی هست و با وارفارین خاصیت هم افزایی ایجاد میکند. بنایراین احتیاط مصرف دارد و بهتره زیر نظر پزشک استفاده شود.

  14. تمنا گفت:

   سلام در خصوص گانودرما لوسیدم سوال داشتم. میشه راهنماییم کنید؟

   1. گانودرم گفت:

    سلام و احترام خدمت شما. از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.
    البته میتونید از طریق صفحه سوالات متداول گانودرما هم سوال خودتون رو مطرح نمایید .

  15. الوندشاهی گفت:

   گانودرما با جینسینگ قرمز کره ای خوبه ؟ تداخل طبع ندارند ؟ ممنون از پاسخگویی شما

   1. گانودرم گفت:

    خیر تداخلی ندارند می توانید از هر دو محصول استفاده نمایید.

  16. لاجوردی گفت:

   گانودرما برای زگیل تناسلی چطوره ؟ توصیه می کنید ؟

   1. گانودرم گفت:

    قارچ گانودرما ضد ویروس قوی است , تقویت سیستم ایمنی و دفع ویروس HPV را به دنبال خواهند داشت .البته در کنار اصل قارچ گانودرما ، مصرف قارچ شیتاکه و ترکی تیل درمان زگیل تناسلی را تسهیل می کند .

  17. علیپور گفت:

   ممنون از شما واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

   1. گانودرم گفت:

    از اظهار لطف شما سپاسگزاریم خانم / آقای علیپور

    1. طاهره هاشمی گفت:

     با عرض سلام و خسته نباشید. آیا قارچ گانودرما روی لاغری هم تاثیر داره؟

     1. گانودرم گفت:

      سلام وقت خوش بله در مواردی می تواند باعث لاغری به میزان قابل توجه شود اما اصولا گانودرما برای لاغری نیست . پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید
      ganoderm.ir/گانودرما-لاغری/

  18. حسین توکلی گفت:

   با سلام
   هرچند شما گفته بودید برای اچ پی وی باید طولانی مدت استفاده شود، خواستم بگم شش ماه بیشتر استفاده نکردم ولی خوشبختانه خداروشکر همه چی حل شد. هم ضایعات پوستی غیب شد و هم آزمایش که دادم نتیجه منفی بود.
   دست شما درد نکنه لطف بزرگی بود آشنایی با مجموعه شما

   1. گانودرم گفت:

    شکر خدا ، نتایج مثبت و رضایت شما باعث خرسندی ماست جناب توکلی

  19. mehdizade گفت:

   مشکلات کیست تخمدانی و اختلال در روند بارداری یکی از بستگان ما در طول مدت یک سال رفع شده بود. همه اعضای خانواده تعجب کرده بودند وقتی جویا شدیم گفتن که از شما محصولی تهیه و مصرف کردن. اگر اشتباه نکنم همین گانودرما از نوع قرمزش بوده .

  20. بیتا فکوری گفت:

   سلام
   از مشاوره های صبورانه شما صمیمانه سپاسگزارم
   واقعاً ممنون که دلسوزانه زمان می گذارید . کیفیت بالای محصولات و قیمتهای ثابت و مناسب موجب شده از رقبا سبقت بگیرید .

   1. گانودرم گفت:

    سلام و احترام نظر لطف شماست قطعاً هدف ما ارائه خدمات صادقانه و کیفیت بالای محصولات خواهد بود

  21. سامان گفت:

   سلام آیا مصرف گانودرما به صورت بسته های جنسینگ و قهوه به درد میخوره؟…من قهوه فوری موکا گرفتم که توش پودر گانودرما هست

   1. گانودرم گفت:

    سلام و احترام قهوه های آماده موجود در بازار که حاوی گانودرما هستند ، محصولات خوبی هستند که همه ی افراد میتوانند هم برای لذت نوشیدن قهوه و هم خواص مفید و پیشگیری کننده گانودرمای موجود در آن استفاده کنند . اما اشتباهی که در حال رخ دادن هست تجویز این قهوه ها برای درمان برخی بیماری ها بر خلاف نظر شرکت وارد کننده است . این اشتباه ناخواسته ویزیتور های این شرکت ها انجام میدهند . و با این کار قارچ گانودرما یا داروی جاودانگی و اثرات مفید آن را تخریب می کنند به طوری که بعضا به گوش میرسد قهوه ی گانودرما کلاه برداری هستند .

    1. دریا گفت:

     با سلام از کجا بدانیم قهوه های حاوی گانودرما دقیقا برای چه بیماریهایی اثر بخش هست؟و اینکه آیا این قهوه های بیماریهای گفته شده در این مقاله را پوشش میدهد یا خیر؟

     1. گانودرم گفت:

      سلام و احترام ، همه روزه تعداد زیادی پیام مبنی بر عدم نتیجه گیری از قهوه های گانودرما داریم از موارد شایع تر مثل دیابت گرفته تا موارد خاص تر مثل ویتیلیگو . تنها جایی که تعریف از این محصولات میشه کانال های تگرامی بازاریابان همین شرکت هست . اساسا تجویز این نوع قهوه ها با توجه به درصد غیرشفاف و کیفیت گانودرمای آن برای درمان بیماری های ذکر شده در این مقاله اشتباه هست .

  22. Sa گفت:

   سلام
   چطور باید مصرف کرد تا پسیوریازیس رو از بین ببره
   ممنون

   1. گانودرم گفت:

    سلام و احترام ، به بخش بلاگ همین سایت مراجعه بفرمایید به شکل کامل شیوه مصرف ، دمنوش گانودرما و چای گانودرما توضیح داده شده اما به شکل خلاصه : هفته ی اول روزانه ۱ گرم مصرف نمایید از هفته دوم به بعد مصرفتون رو میتونید افزایش بدید و روزانه سه وعده و هر وعده ۱ گرم مصرف نمایید ترجیحا به شکل دمنوش یا چای گانودرما

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *